Praca: Telekomy dają nieźle zarobić

Czwartek, 24 marca 2011 (05:30)

Branża telekomunikacyjna należy do sektorów gospodarki, które ze względu na dynamiczny rozwój stale poszukują nowych pracowników. Jak wynika z danych serwisu Pracuj.pl, w zeszłym roku roku już co 10. oferta pracy pochodziła od firmy telekomunikacyjnej. Pracownicy tej branży należą też do jednych z najlepiej opłacanych. Ze względu na dużą konkurencyjność tego rynku, szczególnie dobrze wynagradzani są tu specjaliści ds. marketingu.

Zdjęcie

Branża telekomunikacyjna ze względu na dynamiczny rozwój stale poszukuje nowych pracowników /© Panthermedia
Branża telekomunikacyjna ze względu na dynamiczny rozwój stale poszukuje nowych pracowników
/© Panthermedia
W ubiegłym roku pracodawcy z branży telekomunikacja i nowe technologie zamieścili na Pracuj.pl ponad 25 tysięcy ofert pracy, czyli o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. Najczęściej poszukiwano różnego rodzaju specjalistów IT - głównie programistów Java i C++ oraz testerów oprogramowania i administratorów systemów. Pojawiły się także oferty dla osób tworzących aplikacje na iPhona oraz w systemach Android i Symbian. Na pracę w tej branży mogli również liczyć inżynierowie z wiedzą dotyczącą systemów telekomunikacyjnych oraz oczywiście handlowcy, w tym osoby chcące pracować jako kierownicy bądź ajenci salonów sprzedaży. W firmach z tego sektora stałe jest także zapotrzebowanie na doradców klienta, pracujących w call center.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Pracy w tym sektorze nie zabraknie na pewno i w tym roku, bo od jego początku pracodawcy z tzw. 'Telekomów' zamieścili na Pracuj.pl już ponad 5000 ofert pracy, czyli o 41 proc. więcej niż w analogicznym okresie (styczeń-luty) 2010 roku. Szczególnie dużo ofert pochodziło z woj. mazowieckiego (1414 propozycji), była to 3. najczęściej zatrudniająca branża w tym regionie.

Zdjęcie

/Pracuj.pl
/Pracuj.pl

Konkurencyjny rynek - konkurencyjne zarobki

Zdaniem ekspertów tego rynku, przyszłość sektora telekomunikacyjnego jest ściśle uzależniona od rozwoju wartości dodanych do oferty oraz dalszego doskonalenia obsługi klienta. Sama infrastruktura przestaje już bowiem przynosić zyski i być źródłem wzrostu tych firm. Prawdopodobnie dlatego wyjątkowo dobrze opłacani są w tym sektorze marketingowcy.

Jak pokazują dane Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2010, opracowanego przez firmę Sedlak & Sedlak, mediana* zarobków - w wysokości 4700 zł brutto - plasuje branżę telekomunikacyjną na drugim miejscu w rankingu wynagrodzeń, za sektorem IT. Co prawda pracownicy szeregowi nie należą do najlepiej wynagradzanych w porównaniu do zatrudnionych na tym samym szczeblu zarządzania w innych branżach, ale specjaliści oraz kadra zarządzająca już tak.

Szczególnie wysokie zarobki są w grupie dyrektorów, w której jedna czwarta osób zarabia ponad 22 500 zł brutto miesięcznie. Ogólnie najwięcej zarabiają pracownicy działów marketingu - wynagrodzenia 1/4 z nich przekraczają 10 200 zł brutto. Nie sposób jednak pominąć faktu, iż w pionie marketingu oraz sprzedaży pensje są też najbardziej zróżnicowane.

Zdjęcie

Źródło: Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2010 /Pracuj.pl
Źródło: Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2010
/Pracuj.pl

Spośród miast wojewódzkich najwyższe zarobki w branży telekomunikacyjnej odnotowano w Warszawie, ale stosunkowo wysokie płace, co jest dość zaskakujące, są też w Bydgoszczy i Łodzi. Co ciekawe, w tym drugim mieście wynagrodzenia pracowników szeregowych są nawet wyższe niż na Mazowszu. Najniższe pensje otrzymują natomiast pracownicy firm telekomunikacyjnych z Lublina.

Branża telekomunikacyjna z pewnością dalej będzie się intensywnie rozwijać, a jej przyszłość wyznaczą trendy związane z mediami cyfrowymi, np. interaktywne usługi rozrywkowe. Dlatego też również branżowy rynek pracy będzie poszukiwał zupełnie nowych specjalistów.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Jak mówi Joanna Sekreta, kierownik Zespołu Rekrutacji w firmie Polkomtel SA: - Branża telekomunikacyjna to sektor ciągle wprowadzający nowe usługi i innowacyjne produkty, dlatego w kolejnych latach zapotrzebowanie będzie przede wszystkim na pracowników posiadających zaawansowaną wiedzę z zakresu nowych technologii. Poszukiwane będą także osoby potrafiące dynamicznie reagować na wyzwania stawiane przez rynek i potrzeby klientów, chociażby w obszarze sprzedaży, obsługi Klienta czy marketingu. Poza konkretną wiedzą z danego zakresu popyt jest i zawsze będzie na pracowników posiadających umiejętności w zakresie efektywnej komunikacji, pracy w zespole, zorientowanych na osiąganie zakładanych celów i otwartych na ciągłe zmiany. Jest to szczególnie kluczowe w tak dynamicznie rozwijającym się sektorze, jakim jest telekomunikacja.

* Mediana

Termin statystyczny używany m.in. w raportach płacowych. Jest to wartość dzieląca wszystkie dane na pół; lepiej niż średnia oddaje tendencję centralną wyników, jako że średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Jeżeli np. mediana wynagrodzenia na danym wynosi 2000 PLN, to połowa firm na rynku płaci poniżej, a połowa powyżej 2000 PLN.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:pracownicy | zarobki | praca | telekomunikacja
POLECANE zwiń