Spadki na giełdach awaria Facebooka w centrum uwagii

​Poniedziałek na nowojorskich giełdach przyniósł mocne spadki indeksów na czele z Nasdaq, który zniżkował ponad 2 proc.. Najmocniej na wartości traciły spółki technologiczne z powodu globalnej awarii Facebooka i wzrostu rentowności obligacji skarbowych.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,94 proc. do 34 002,92 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,30 proc. do 4300,46 pkt. Natomiast Nasdaq Composite stracił 2,14 proc. i zamknął sesję na poziomie 14 255,49 pkt.

"Nerwowość związana z polityką monetarną, zakłócenia w łańcuchach dostaw, możliwość wprowadzenia wyższych podatków i wzrost inflacji trzymały w ryzach entuzjazm rynku. Co ciekawe, ostatnio obawy inwestorów dotyczące Covid-19 i jego wariantów wydają się odgrywać mniejszą codzienną rolę na rynkach niż w okresie letnim" - powiedział John Stoltzfus, główny strateg inwestycyjny Oppenheimer Asset Management.

Reklama

"Rynki w tym tygodniu prawdopodobnie będą szukać wskazówek dotyczących siły amerykańskiej gospodarki w piątkowym raporcie o zatrudnieniu w USA za wrzesień" - dodał.

W poniedziałek nastąpiła poważna awaria Facebooka, Instagrama, WhatsAppa i Messengera, którą odczuły miliony użytkowników tych serwisów na całym świecie - podaje AFP, powołując się na specjalistyczny portal Down Detector. Portal zaobserwował awarię między innymi w gęsto zaludnionych miastach jak Waszyngton i Paryż.

Zarząd Facebooka poinformował wkrótce potem na Twitterze, iż niektórzy użytkownicy serwisów społecznościowych, produktów i aplikacji firmy mają trudności z dostępem do nich.

Na razie nie ma informacji o tym, co może być przyczyną awarii. Według agencji EFE trudności z dostępem do serwisów zaobserwowano w USA, Meksyku, Francji, Rumunii, Norwegii, Gruzji, Grecji i innych krajach.

Gigant mediów społecznościowych Facebook tracił już przed awarią, po tym, jak został oskarżony o "zdradę demokracji" przez sygnalistkę, która ujawniła dokumenty sugerujące, że dyrektorzy giganta byli świadomi negatywnego wpływu jego platform na niektórych młodych użytkowników.

Akcje dużych firm technologicznych spadały też z powodu rosnących rentowności amerykańskich obligacji. Zniżkowały m.in. Apple, Nvidia, Amazon i Microsoft. Rentowność 10-letnich UST rosła o 4 pb do 1,51 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji zwyżkowała 4 pb do 2,08 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 122 pb, natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 147 pb.W zeszłym tygodniu rentowności amerykańskich obligacji wzrosły do najwyższego poziomu od czerwca i wyniosły 1,56 proc.

Exxon Mobil i Chevron rosły po 1 proc. wobec zwyżek cen ropy. Ropa WTI jest najdroższa od siedmiu lat.

Podczas poniedziałkowego spotkania krajów OPEC+ nie udało się uzyskać zgody na zwiększenie wydobycia ropy naftowej. Miało to służyć zmniejszeniu presji na rosnące bardzo mocno ceny tego surowca na całym świecie. Na zwiększenie wydobycia liczyły m.in. Stany Zjednoczone, gdyż zdaniem ekonomistów wysokie ceny ropy mogą zakłócić wzrostowi gospodarczemu zarówno w USA, jak i na całym świecie.

Po spotkaniu OPEC+ ceny ropy poszybowały do poziomów nienotowanych od lat. Amerykańska ropa WTI jest obecnie najdroższa od siedmiu lat i kosztuje 78 USD za baryłkę. Z kolei ropa Brent jest na najwyższym poziomie od trzech lat (82 USD za baryłkę).

Facebook: przyczyną sześciogodzinnej awarii była "błędna zmiana konfiguracji"

Facebook Inc. przekazał we wpisie na blogu, że za sześciogodzinną awarią platform należących do firmy takich, jak Messenger, Whatsapp i Instagram, stała "błędna zmiana konfiguracji". W poniedziałek bez dostępu do mediów społecznościowych było ok. 3,5 mld użytkowników.

Firma nie sprecyzowała, kto dokonał zmiany w konfiguracjach i czy była ona planowana. Kilku pracowników Facebooka powiedziało Reuterowi anonimowo, że w ich opinii awarię spowodował "błąd wewnętrzny w sposobie kierowania ruchem internetu, a dodatkowo sytuację pogorszyły awarie narzędzi komunikacji wewnętrznej. Zdaniem rozmówców Reutera mogło do tego dojść na skutek nieumyślnego działania lub sabotażu.

Według programu Downdetector, który monitoruje działanie sieci, awaria Facebooka jest największą, jaką kiedykolwiek odnotował.

Ponieważ użytkownicy przerzucili się tego dnia na konkurencyjnego Twittera oraz TikToka, akcje Facebooka spadły o 4,9 proc., co jest największym dziennym spadkiem od listopada ubiegłego roku. Po wznowieniu usług po ponad sześciu godzinach akcje wzrosły o ok. 0,5 proc.

"Przepraszamy każde małe przedsiębiorstwo, rodziny i wszystkie osoby polegające na nas" - napisał na Twitterze dyrektor ds. technologii Facebooka Mike Schroepfer.

W czasie awarii Facebook, który po Google jest największym na świecie sprzedawcą reklam internetowych, tracił w USA ok. 545 tys. dolarów na godzinę - poinformował Standard Media Index zajmujący się analizą reklam.

"Facebook po prostu zatrzasnął klucz we własnym samochodzie" - określił sytuację Jonathan Zittrain z centrum ds. internetu i społeczeństwa im. Berkmana Kleina na Uniwersytecie Harwardzkim.

Do awarii doszło w trudnym dla kalifornijskiej spółki momencie. W ciągu ostatnich tygodni dziennik "Wall Street Journal" opublikował serię artykułów opartych na informacjach byłej pracownicy Facebooka Frances Haugen, zarzucającej firmie, że wiedziała m.in. o szkodliwych skutkach Instagramu dla dzieci. Według Haugen Facebook przez długi czas nie reagował, choć wiedział, że jego algorytmy napędzają dezinformację i nienawiść, a także są używane przez kartele narkotykowe i handlarzy kobietami.

Jak podał portal Bloomberg, szacowana wartość majątku założyciela portalu Marka Zuckerberga spadła w wyniku awarii o prawie 7 miliardów dolarów, spychając go o jedno miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata.

NASDAQ

15 657,82 -325,26 -2,04% akt.: 30.04.2024, 22:03
  • Otwarcie 15 908,95
  • Max 15 979,36
  • Min 15 655,67
  • Wartość odniesienia 15 983,08
  • Godziny otwarcia 15:30 - 22:00
Zobacz również: TAIEX BIST100 TA35


PAP
Dowiedz się więcej na temat: facebok | Facebook | media społecznościowe | nowe technologie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »