Rozmowa Putin-Biden ograniczy popyt na obligacje i wzmocni złotego

​Doniesienia o możliwym szczycie Putin-Biden dają nadzieję, że uda się uniknąć inwazji Rosji na terytorium Ukrainy, pomimo utrzymującej się wysokiej obecności wojsk rosyjskich przy ukraińskich granicach. Gdyby doszło do spotkania prezydentów Rosji i USA oraz wyraźnych sygnałów spadku ryzyka konfliktu zbrojnego na wschodzie Europy, to w krótkim terminie eur/usd może ponownie wrócić w okolice 1,145-1,15.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Należało by się także liczyć z odreagowaniem części ostatnich wzrostów cen obligacji. Początek tygodnia może przynieść nieco niższą aktywność z uwagi na święto w USA w poniedziałek. Poza czynnikami geopolitycznymi rynek będzie w tym tygodniu śledził także wstępne odczyty lutowych wskaźników PMI w strefie euro oraz USA. Dalsza poprawa kondycji usług i przemysłu w głównych gospodarkach przypomni inwestorom, że już w marcu Fed może podnieść stopy procentowe o 50pb, co będzie sprzyjało wzrostom rentowności obligacji.

Reklama

W przypadku eur/usd do połowy roku najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest dalsza konsolidacja w przedziale 1,12-1,15.

EUR/USD

1,0770 -0,0012 -0,11% akt.: 10.05.2024, 22:57
  • Kurs kupna 1,0769
  • Kurs sprzedaży 1,0771
  • Max 1,0789
  • Min 1,0762
  • Kurs średni 1,0770
  • Kurs odniesienia 1,0782
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Inwestorzy wciąż budują oczekiwania dotyczące normalizacji polityk przez główne banki centralne. Rynek wycenia agresywny cykl podwyżek stóp przez FOMC oraz względnie szybką redukcję bilansu Fed, a uwaga koncentruje się na dokonującej się zmianie nastawienia EBC.

Najnowsza projekcja EBC może przynieść wyraźną rewizję w górę prognoz inflacji i wzrost prawdopodobieństwa rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych w strefie euro przed końcem 2022. W tym kontekście rentowności Bundów nadal mają przestrzeń do wzrostów.

Nadzieje na deeskalację napięcia Rosja-Ukraina wsparciem dla złotego

Media donoszą o gotowości prezydenta USA J. Bidena do spotkania z W. Putinem, pod warunkiem nierozpoczęcia inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Kontynuacja wysiłków dyplomatycznych, oddalających ryzyko konfliktu zbrojnego, powinna sprzyjać notowaniom PLN.

Niepewność związana z sytuacją na Wschodzie pozostaje głównym czynnikiem uniemożliwiającym parze eur/pln spadek poniżej 4,50.

Spadek ryzyka inwazji Rosji na Ukrainę może popchnąć €/PLN w okolice 4,48, a świadkami takiego scenariusza możemy być jeszcze w tym tygodniu. Na początku tygodnia wsparciem dla PLN powinny być publikacje krajowych danych makro. Kontynuacja boomu konsumpcyjnego dostarczy kolejnego argumentu za kontynuacją podwyżek stóp procentowych przez NBP. W średniej perspektywie inwestorzy liczą na zmiany w Sądzie Najwyższym, które pozwolą na zakończenie konfliktu z UE i odblokowanie środków z KPO.

Spodziewamy się, że w dłuższym okresie PLN będzie się umacniał względem euro i pod koniec 2022 dotrze w okolice 4,40-45. Pomimo Tarczy Antyinflacyjnej ścieżka inflacji pozostanie wysoka, przy uporczywej inflacji bazowej. Oznacza to, że ograniczenie presji cenowej i uniknięcie rozkręcenia się spirali cenowo-płacowej będzie wymagało dalszego zacieśnienie polityki pieniężnej NBP.

W naszej ocenie skala podwyżek będzie wyższa niż obecnie wycenia to rynek. Dysparytet stóp procentowych powinien działać na korzyść PLN, zwłaszcza, że sygnały płynące z EBC są niejednoznaczne, a podwyżka stóp w strefie euro pozostaje na chwilę obecną w sferze spekulacji.

Wsparciem dla PLN w dłuższej perspektywie może być też porozumienie rządu z UE, które pozwoliłoby uniknąć scenariusza utraty 70% grantów z KPO w końcu 2022.

Biorąc pod uwagę perspektywy dla polityki pieniężnej NBP, wzrost rentowności SPW może potrwać co najmniej do połowy 2022. Tarcza Antyinflacyjna może zostać przedłużona na kolejne miesiące (obecnie obowiązuje do końca lipca), wydłużając okres podwyższonej inflacji na 2023.

 Zespół analiz makroekonomicznych ING Banku

EUR/PLN

4,3041 0,0160 0,37% akt.: 10.05.2024, 22:57
  • Kurs kupna 4,3023
  • Kurs sprzedaży 4,3058
  • Max 4,3043
  • Min 4,2845
  • Kurs średni 4,3041
  • Kurs odniesienia 4,2881
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

 

 


INGBank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »