Państwa arabskie wzięły na cel Afrykę. Dynamicznie zwiększają inwestycje

Zamożne państwa arabskie dynamicznie zwiększają inwestycje zagraniczne. Arabia Saudyjska, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) wzięly na cel przede wszystkim Afrykę - kontynent, na którym "rozpychają się" już Chiny, UE i USA.

W 2022 roku inwestycje zagraniczne Arabii Saudyjskiej, ZEA i Kataru przekroczyły 450 mld USD - informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Zjednoczone Emiraty Arabskie inwestują w Afryce wielkie pieniądze

Rosnące ambicje państw arabskich pokazuje przykład kontynentu afrykańskiego, na którym w ostatnich 10 latach ZEA stały się czwartym największym inwestorem po Chinach, UE i USA. Szczególną aktywność firm z ZEA obserwuje się w górnictwie, energetyce i logistyce - wylicza PIE i dodaje, że w 2023 r. pochodzący z ZEA International Holding Company zakupił 51 proc. udziałów w kopalni miedzi w Zambii (Mopani), a Alpha MBM Investments będzie budowała rafinerię w Ugandzie wartą 4 mld USD.

Reklama

Firmy z ZEA są również operatorami 12 afrykańskich portów, a linia Emirates ma bezpośrednie połączenia z 19 państwami na kontynencie.

Państwa arabskie przeznaczają na inwestycje zagraniczne setki miliardów dolarów

Z danych zebranych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że największym inwestorem z Półwyspu Arabskiego są wspomniane ZEA z należnościami z tytułu inwestycji za granicą (na koniec 2022 r.) na poziomie 239 mld USD (wzrost o 287 proc. w ciągu 10 lat).

ZEA inwestują za granicą więcej funduszy, niż przyjmują inwestycji w kraju (194 mld USD w 2022 r.). Na drugim miejscu jest Arabia Saudyjska - 167 mld USD (wzrost o 197 proc.), a na trzecim Katar - 50 mld USD (wzrost o 46 proc.).

Wykres. Stan należności z tytułu inwestycji wybranych państw Zatoki Perskiej za granicą (w mld USD)

Państwowe fundusze majątkowe finansowymi wehikułami zagranicznej ekspansji


PIE zwraca uwagę, że narzędziem ekspansji międzynarodowej państw Zatoki Perskiej są m.in. państwowe fundusze majątkowe. Saudyjski Public Investment Fund (PIF), wyceniany na 993 mld USD, zainwestował w 2022 r. za granicą 20,3 mld USD, co dało 448,6 proc. wzrostu w stosunku do 2021 r.

W zestawieniu 10 największych tego typu funduszy znalazły się także trzy instytucje z ZEA (Mubadala - 3. miejsce, ADIA - 4. miejsce i ADQ - 9. miejsce) oraz fundusz katarski QIA (8. miejsce).

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Arabia Saudyjska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »