Producenci wytykają błędy w ustawie kaucyjnej. "Butelka piwa zdrożeje o 10 zł"

Przez ustawę kaucyjną piwo może zdrożeć nawet o 10 złotych na butelce. Tak przewiduje branża. To nie jest jedyne zagrożenie, które dostrzegają producenci piwa - nowy system będzie skonstruowany tak, że miliony butelek, które dotychczas były zwrotne, mogą trafić na śmietnik. A to podważa proekologiczne cele ustawy.

Ustawa o systemie kaucyjnym w obecnym kształcie rozmontowuje systemy butelki zwrotnej wykorzystywane przez przemysł piwowarski od lat - uważa Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie (ZPPP Browary Polskie). O sprawie pisze Dziennik.pl. 

W efekcie wprowadzenia ustawy na wysypiskach i w śmietnikach może wylądować nawet 700 mln butelek - szacuje dyrektor generalny związku Bartłomiej Morzycki, cytowany przez portal. Zdrożeje też sam napój, bo wyższe koszty producenci przerzucą na kupujących.  

Ceny piwa pójdą w górę

"W efekcie przyjętych przepisów branża piwowarska stanie przed dramatycznym wyborem: ponieść gigantyczne koszty w 2025 roku, idące w miliardy złotych, czy zrezygnować z używania butelki zwrotnej" - tłumaczy Morzycki, cytowany przez Dziennik.pl I dodaje: "Rządowa ustawa przyniesie więc efekt odwrotny do zamierzonego: obciąży środowisko dodatkowymi odpadami i zanieczyszczeniami". 

Reklama

Wielomiliardowe kary, o których mówi reprezentant branży, mają wynikać stąd, że producenci nie zdołają w wymaganym czasie dostosować się do nowego systemu. "Rząd (...) oczekuje od przedsiębiorców, że w ciągu zaledwie jednego roku zbudują od zera cały system kaucyjny, co jest nierealne. W efekcie przedsiębiorcom grożą wielomiliardowe kary za niewywiązanie się z tego terminu" - uważa Morzycki. 

Wyższe koszty będą oznaczały wyższe ceny w sklepach. W rezultacie butelka piwa mocno zdrożeje. "Należy spodziewać się, że butelka piwa zdrożeje o 10 zł. Tyle wyniesie kara administracyjna oraz VAT, którym posłowie zdecydowali się objąć kaucję - szacuje dyrektor generalny związku. I dodaje: "To wprost przenosi się na wyższe ceny dla konsumenta. Miał być projekt proekologiczny, a mamy proinflacyjny".

Zmiany w ustawie są niezbędne

Według ZPPP Browary Polskie problemom można zapobiec, wprowadzając kilka zmian do ustawy. Po pierwsze butelki, które są teraz zwrotne, powinny być objęte nowym systemem. Po drugie, kaucja nie powinna być objęta VAT, ponieważ zdaniem ZPP Browary Polskie nie jest towarem ani usługą.  

Związek postuluje też przesunięcie wprowadzenia systemu na 2026 rok. Według regulacji w obecnym kształcie system kaucyjny ma obowiązywać w Polsce od 2025 roku.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: piwo | branża alkoholowa | system kaucyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »