Zarobki testerów oprogramowania w 2018 roku

Środa, 10 października 2018 (05:57)

Testerzy w branży IT to grupa pracowników odpowiadająca za sprawdzenie i zapewnienie jakości dostarczanego oprogramowania. Weryfikują czy oprogramowanie jest zgodne z założeniami zanim trafi ono do klienta.

Zdjęcie

Testerzy w branży IT to grupa pracowników odpowiadająca za sprawdzenie i zapewnienie jakości dostarczanego oprogramowania /123RF/PICSEL
Testerzy w branży IT to grupa pracowników odpowiadająca za sprawdzenie i zapewnienie jakości dostarczanego oprogramowania
/123RF/PICSEL

W Raporcie Płacowym Sedlak & Sedlak 2018 dla branży IT wyróżniamy testerów manualnych i automatycznych. Pierwszy z nich odpowiada za manualne testowanie poprawności kodu. Do jego zadań należy tworzenie planów testów, manualne testowanie aplikacji oraz wykrywanie i dokumentowanie błędów. Z kolei tester oprogramowania automatyczny odpowiada za pisanie skryptów testowych, tworzenie scenariuszy i przeprowadzenie testów automatycznych. W Raporcie oba stanowiska dodatkowo podzielono na trzy grupy w zależności od poziomu doświadczenia - od specjalisty młodszego, przez specjalistę doświadczonego, do starszego.

W obszarze testerów oprogramowania znalazły się również stanowiska koordynatora oraz kierownika zespołu testerów.

Wynagrodzenia całkowite testerów

Najwyższe wynagrodzenie wśród testerów w 2018 roku otrzymują oczywiście liderzy i kierownicy. Połowa kierowników zespołu testerów zarabia więcej niż 17 200 zł. Kierownik zespołu testerów odpowiada za jakość i wydajność zespołu, kontrolowanie realizacji projektów, wdrażanie narzędzi usprawniających pracę, a także bierze udział w procesach rekrutacyjnych i współpracuje z innymi zespołami w obrębie IT. Nieco mniejszy zakres odpowiedzialności ma koordynator zespołu testerów, którego wynagrodzenie wynosi 10 700 zł. W przypadku testerów oprogramowania znaczenie ma szczegółowa treść wykonywanej pracy. Nieco więcej zarabiają testerzy przeprowadzający testy automatyczne - mediana ich wynagrodzenia wynosi 7800 zł. Testerzy manualni zarabiają tysiąc zł mniej.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Tester - furtka do branży IT

Stanowisko testera oprogramowania jest szczególnie atrakcyjne dla osób, które kuszone wysokimi zarobkami, chcą zmienić branżę i rozpocząć pracę w sektorze IT. Na rynku roi się od ofert szkoleń dla rozpoczynających pracę w tym zawodzie. Nic w tym dziwnego, skoro połowa młodszych testerów oprogramowania automatycznych otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż 5000 zł. Po nabyciu doświadczenia i pełnej samodzielności w działaniu, zarobki testera automatycznego wzrastają o ponad 50 proc. Z kolei starszy tester otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż 10 000 zł.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Nieco niższe stawki otrzymuje tester manualny. Stawka dla młodszego specjalisty to 4500 zł, dla doświadczonego 6800, a dla starszego 9600 zł. 

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2018

Artykuł pochodzi z kategorii: Zarobki

POLECANE zwiń