Wynagrodzenia wzrosną o ponad 10 proc.? Kto na tym straci

Środa, 3 stycznia (05:52)

Wynagrodzenia rosną w rekordowym tempie. To już o ponad 7 proc. rocznie. Czy możliwy jest ponad 10 proc. wzrost w 2018 r.? I kto by na tym zyskał, a kto stracił?

Zdjęcie

Czy możliwy jest ponad 10-proc. wzrost zarobków w 2018 r.? /© Panthermedia
Czy możliwy jest ponad 10-proc. wzrost zarobków w 2018 r.?
/© Panthermedia

- Patrząc na ostatnich 20-15 lat, to tempo wzrostu wynagrodzeń zostało trochę w tyle za wzrostem PKB - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Czy 10 proc. wzrostu w 2018 r. jest możliwe? - Ja zakładam, że to będzie nieco powyżej 7 proc. - ocenia dr P.Kwiecień. - W Rumunii czy na Węgrzech wynagrodzenia wystrzeliły jeszcze bardzie, u nas ten wzrost tłumił napływ pracowników z Ukrainy, ale pracodawcy coraz bardziej obawiają się napięć na rynku pracy.

Reklama

Dwucyfrowe tempo wzrostu wynagrodzeń w Polsce byłoby niezdrowe, jak ocenia ekspert: - Przez chwilę może być dobrze, ale jak tylko przyjdą jakieś kłopoty gospodarcze, ograniczające na przykład eksport, to pracodawcy będą musieli zwalniać pracowników, ze względu na koszty pracy. Jeżeli chodzi o długofalowe interes pracowników, to dla nich byłoby lepiej, aby wynagrodzenia rosły mniej więcej w tempie wzrostu gospodarczego.

Kto straci na wzroście wynagrodzeń? /MarketNews24

Artykuł pochodzi z kategorii: Zarobki