Poliglota zarobi dwa razy więcej niż ten, kto nie zna języków obcych

Środa, 23 lipca 2014 (06:58)

Znajomość więcej niż trzech języków obcych pozwalała w branżach nastawionych na obsługę turystów zarabiać ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie. Natomiast co drugi pracownik, który nie znał żadnego języka obcego otrzymywał poniżej 2,5 tys. zł - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak.

Zdjęcie

Wyraźne korzyści przynosi znajomość trzech i więcej obcych języków /123RF/PICSEL
Wyraźne korzyści przynosi znajomość trzech i więcej obcych języków
/123RF/PICSEL
​Znajomość języków obcych a wynagrodzenie

Znajomość języków obcych ma wpływ na wynagrodzenie - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012 przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko jeden z wielu czynników zwiększających płace. czytaj więcej

W turystyce, gastronomii i hotelarstwie co najmniej komunikatywna znajomość języka obcego jest raczej normą. Aż 84 proc. zatrudnionych deklarowało znajomość angielskiego.

Zarobki co drugiego pracownika w tych branżach - bez względu na jego przygotowanie lingwistyczne - przekraczały 3 tys. zł. Tyle też zarobiły przeciętnie osoby, które posługiwały się, poza polskim, jeszcze jednym lub dwoma językami.

Wyraźne korzyści przynosi znajomość trzech i więcej obcych języków. W przypadku posługiwania się czterema mediana płac jest dwukrotnie wyższa niż dla tych, którzy komunikują się tylko po polsku.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Liczy się nie tylko liczba opanowanych języków, ale i jakość komunikacji. Mediana wynagrodzeń osób znających minimum dwa języki (jeden w stopniu bardzo dobrym, a drugi - w stopniu co najmniej dobrym) wynosi 4000 zł brutto. Przypomnijmy: osoby deklarujące znajomość dwóch języków (nieważne, na jakim poziomie) zarabiały przeciętnie 3000 zł.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Andrzej Kuczara
Sedlak & Sedlak

Artykuł pochodzi z kategorii: Zarobki

POLECANE zwiń