Kiedy dogonimy Wielką Brytanię pod względem wysokości płac?

Środa, 24 lutego 2016 (05:58)

Średnie wynagrodzenie w Polsce w 2014 roku wyniosło w przeliczeniu 889 euro (niecałe 3900 zł; 1 euro = 4,3830 zł wg tabeli kursów średnich NBP z dn. 19.02.2016 r.). To prawie czterokrotnie mniej niż wyniosła przeciętna płaca w Wielkiej Brytanii, która w analizowanym okresie wyniosła 3406 euro brutto miesięcznie. Postanowiliśmy więc przeprowadzić analizę i sprawdzić, w jakim czasie uda nam się dogonić pod względem wysokości płac Zjednoczone Królestwo.

Zdjęcie

Kiedy dogonimy Wielką Brytanię pod względem wysokości płac? /123RF/PICSEL
Kiedy dogonimy Wielką Brytanię pod względem wysokości płac?
/123RF/PICSEL

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2016

Zakładając, że średnioroczny wzrost wynagrodzeń w Polsce będzie wynosił stale 3 proc. przez kolejne lata, a w Wielkiej Brytanii będzie utrzymywał się na poziomie 1,5 proc., płace w obu państwach wyrównają się po ponad 91 latach. Natomiast, jeżeli zarobki Polaków będą rosły w tempie 3 proc. rocznie, a pensje Brytyjczyków będą na stałym poziomie, dogonimy ich po ponad 45 latach.

Sprawdziliśmy również, jak szybko musiałyby rosnąć nasze wynagrodzenia, aby polskie i brytyjskie płace wyrównały się po 15 latach. Zakładając, że wynagrodzenia w ojczyźnie Szekspira będą rosły przeciętnie o 1,5 proc. rocznie, nasze płace musiałyby rosnąć w tempie 11 proc. rocznie. Przy hipotezie, że wynagrodzenia Brytyjczyków nie będą wzrastać, aby przeciętne wynagrodzenie Polaków po 15 latach wyniosło 3400 euro, nasze płace musiałyby rosnąć o 9,4 proc. rocznie.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Redakcja portalu wynagrodzenia.pl

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Zarobki

POLECANE zwiń