ZEW gorszy niż prognozowano

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w sierpniu gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w II kwartale o 1,2 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,4 proc. W I kwartale wzrost wyniósł 2,3 proc.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w sierpniu gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW.  W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w II kwartale o 1,2 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,4 proc. W I kwartale wzrost wyniósł 2,3 proc.

Opublikowany dziś wskaźnik ZEW to pierwsze spojrzenie na nastroje co do bieżącej sytuacji i perspektyw niemieckiej gospodarki po wprowadzeniu sankcji gospodarczych na Rosję (lipcowe wskaźniki takie jak PMI czy Ifo naszym zdaniem nie wychwyciły ich negatywnego efektu).

Rynek zakładał duży spadek ZEW i jego składników (rzędu 8-10 pkt), ale okazał się ona jeszcze głębszy niż konsensus.

W lipcu ZEW spadł do poziomu 8,6 pkt. wobec oczekiwanych 18,2 pkt. i 27,1 pkt. w czerwcu. ZEW to oczekiwania analityków więc zawsze przereagowują na takie wydarzenia, niemniej jednak nie pozostawia on wątpliwości, że PMI i Ifo też powinny być słabsze przedłużając okres słabości wzrostu w Niemczech na 3kw14. €/US$ spadł po tych danych pod wpływem narastania obaw o europejskie ożywienie i może testować wielomiesięczne minimum nieco powyżej 1,33.

Reklama

Rentowność niemieckich obligacji 10-letnich spadła po raz pierwszy w historii poniżej 1 proc. i ok. godziny 10.07 wynosiła 0,998 proc.

W czwartek Federalny Urząd Statystyczny poinformował we wstępnym wyliczeniu, że PKB Niemiec spadł w II kwartale 2014 r. o 0,2 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po wzroście w I kw. o 0,7 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się spadku PKB kdk o 0,1 proc.

W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w II kwartale o 1,2 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,4 proc. W I kwartale wzrost wyniósł 2,3 proc.

Dziennik ING Banku

INGBank
Dowiedz się więcej na temat: wzrost PKB | ZEW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »