Wojna w Ukrainie: Rubel zejdzie do podziemia?

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał wczoraj dekret, który od marca zakazuje transferu pieniędzy obywateli tego kraju za granicę. Zdaniem ekspertów, obecnie wycena rosyjskiej waluty staje się niemożliwa, a w Rosji będzie kwitł czarny rynek realnie wyceniający rubla, podobnie jak w demoludach przed transformacją. Dziś rubel, po przejściowym wzmocnieniu zaczął tracić.

We wtorek rano notowania rubla wyraźnie się rozjechały. Bloomberg podaje, że kurs USD/RUB wynosi ponad 100 rubli za dolara, Yahoo Finance ok. 91-92. O 10:30 notowania zbliżyły się - kursy USD/RUB wynoszą 99-100, co oznacza spadki rzędu 5-6 proc.

Putin zakazał wysyłania pieniędzy za granicę

Prezydent Rosji Władimir Putin zakazał wczoraj swoim obywatelom Rosji przesyłania pieniędzy za granicę - podał "Wall Street Journal" na swoich stronach internetowych. Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret, który od 1 marca zakazuje transferu pieniędzy obywateli tego kraju za granicę. Nie będzie możliwe wysłanie poza Rosję pieniędzy za pośrednictwem banków oraz innych instytucji rynku finansowego.

Reklama

Dodatkowo z dekretu wynika, że nie będzie możliwe dokonywanie obsługi długu zagranicznego - informuje WSJ.

To odpowiedź Rosji na sankcje nałożone na ten kraj po zbrojnej napaści na Ukrainę. Sankcje nałożone przez USA, Unię Europejską i inne kraje zachodnie odcięły największe rosyjskie banki od systemu SWIFT, umożliwiającego obsługę płatności zagranicznych, poza zostały zamrożone aktywa centralnego banku Rosji, ulokowane za granicą. Firmy rosyjskie oraz rosyjskie ministerstwo finansów nie mogą także pozyskiwać finansowania na zachodnich rynkach.

 Rubel jaką ma wartość?

"Prezentowana na FX wartość rubla już nie odzwierciedla rzeczywistości. Płynność rynku została zaburzona przez ograniczenia w traksakcjach nakładane przez CBR (centralny bank Rosji - PAP) i w Rosji będzie kwitł czarny rynek realnie wyceniający rubla podobnie jak demoludach przed transformacją" - napisał na Twitterze dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Według notowań z poniedziałku, kurs dolara wyniósł 94,6 rubli, co oznacza spadek o 14 proc. Ale rosyjski bank centralny mocno ograniczył czas handlu na rynku rosyjskim, nie wiadomo także, jaka jest obecnie jego płynność. Niektóre notowania pokazywały spadek kursu dolara do ponad 109 rubli, co oznacza spadek o ponad 30 proc.

Rosyjski rynek finansowy mocno ucierpiał wskutek sankcji, jakie zostały nałożone na ten kraj po tym, jak napadł na Ukrainę. Wśród sankcji znalazło się zamrożenie aktywów Banku Rosji na Zachodzie, co oznacza, że instytucja ta straciła możliwość dysponowania połową zgromadzonych środków, wynoszących 630,2 mld dolarów.

Część banków rosyjskich została odłączona do systemu SWIFT, służącego do płatności międzynarodowych, a także uniemożliwiono im dokonywanie operacji finansowych w głównych walutach światowych.

W odpowiedzi rosyjski bank centralny zakazał obsługi zagranicznych klientów przez rosyjskich maklerów, dokonał też podwyżki stóp procentowych z 9,5 proc. do 20 proc. Narasta także problem z wyceną spółek mających siedzibę w Rosji lub z nią powiązanych. Giełdy giełdy NASDAQ i NYSE tymczasowo zawieszają notowania spółek rosyjskich.

Rynki żyją geopolityką

Zdaniem analityków DM PKO BP, trwa nakładanie sankcji wobec Rosji (m.in. Japonia, a nawet neutralna Szwajcaria). Bank centralny Rosji w reakcji na odpływ kapitału zdecydował się na podniesienie stopy procentowej z 9,5% do 20% a także na częściową kontrolę przepływów kapitałowych (m.in. obowiązek sprzedaży na rynku walut pochodzących z 80% przychodów zagranicznych przez największych eksporterów, w tym Gazpromu i Rosneftu jako substytut interwencji walutowych banku centralnego).

Przy mocno ograniczonej płynności rynku (poważne problemy z kojarzeniem ofert kupna i sprzedaży), rubel nadal tracił na wartości.

Gospodarka Rosji tonie

Po raz pierwszy od ponad 20 lat analitycy dopuszczają scenariusz, w którym Rosja, mimo wielkich rezerw, bankrutuje. Stał się on możliwy po sankcjach nałożonych na rosyjski bank centralny - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, "Amerykański Departament Skarbu wprowadził w poniedziałek dla podmiotów z USA zakaz przeprowadzania transakcji z Bankiem Rosji, Ministerstwem Finansów Federacji Rosyjskiej oraz rosyjskim państwowym Funduszem Narodowego Dobrobytu". "Oznacza to, że ta część z rezerw walutowych Banku Rosji, która jest trzymana (jako elektroniczny zapis księgowy) w nowojorskim oddziale Rezerwy Federalnej, została de facto zamrożona. Wcześniej sankcje na rosyjski bank centralny ogłosiła Unia Europejska" - przypomina.

Dziennik zwraca uwagę, że "Bank Rosji może zostać odcięty również od rezerw trzymanych na Zachodzie". "Doszło więc do wielkiego paradoksu: rosyjski bank centralny posiada ogromne rezerwy (643 mld dol. na 18 lutego 2022 r.), ale nie będzie mógł użyć sporej części z nich. Rośnie więc rynkowy koszt ubezpieczenia przed bankructwem na rosyjskich obligacjach. Pod silną presją znalazł się też rubel, który tracił w ciągu poniedziałkowej sesji nawet 30 proc. wobec dolara. Bank Rosji ratował jego kurs, radykalnie podwyższając główną stopę procentową z 9,5 proc. do 20 proc." - czytamy.

"Rz" dodaje, że "nad krajem wisi widmo odcięcia części banków od systemu SWIFT (do przesyłania bezpiecznych wiadomości i zleceń płatniczych), co zapowiedziały Komisja Europejska i USA". "Rosyjskie bankructwo jest teraz realną możliwością. To szokujące, jak szybko upada taki silny kraj" - wskazuje Timothy Ash, ekonomista z firmy Blue Bay Asset Management.

Według gazety, "Rosja stała się +toksycznym+ miejscem do inwestowania dla wielu firm". "Coraz częściej decydują się one na demonstracyjne odcięcie od tamtejszego rynku. Przykładem tego jest choćby wstrzymanie przez koncern Apple wsparcia dla aplikacji rosyjskich firm objętych sankcjami czy zawieszenie przez Daimler Truck działalności biznesowej w Rosji. Popularność zdobywa też idea bojkotu konsumenckiego towarów z tego kraju" - podkreśla.

USD/CHF

0,8982 -0,0023 -0,26% akt.: 18.10.2023, 14:34
  • Kurs kupna 0,8980
  • Kurs sprzedaży 0,8983
  • Max 0,9007
  • Min 0,8976
  • Kurs średni 0,8982
  • Kurs odniesienia 0,9005
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY


PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »