Sytuacja na rynkach wschodzących nie wpłynie na Fed

Fed raczej nie zrezygnuje z dotychczasowej linii, czyli ograniczy skalę programu QE3 o 10 mld USD miesięcznie...

Fed raczej nie zrezygnuje z dotychczasowej linii, czyli ograniczy skalę programu QE3 o 10 mld USD miesięcznie...

Po tym, jak turecka lira zaczęła dzisiaj ponownie wyraźnie słabnąć, pomimo faktu wczorajszej decyzji Banku Turcji (o tym, że będzie ona nieskuteczna, tak jak wcześniejsze fizyczne interwencje na rynku walutowym, pisałem rano), a rekordy słabości odnotował też południowoafrykański rand (mimo, że tamtejszy bank centralny po raz pierwszy od 5 lat podniósł stopy procentowe o 50 pb. do 5,50 proc.), a mocna wyprzedaż dotknęła też rosyjskiego rubla (ciekawe, czy w najbliższych dniach także i Rosjanie nie podejmą jakichś nadzwyczajnych działań, zwłaszcza za chwilę rozpoczyna się ważna "wizerunkowo" olimpiada), na rynku ponownie pojawiły się spekulacje, że być może Fed jednak wstrzymałby się dzisiaj z cięciem QE3 (redukcję tego programu upatruje się jako jedną z przyczyn słabości emerging markets). Stały one za wyraźnym ruchem, który pojawił się na rynku po godz. 14:15. Wtedy dolar wyraźnie się osłabił kasując tym samym część wcześniejszej zwyżki od rana, a w dół poszły też rentowności amerykańskich obligacji. Chociaż w tym ostatnim przypadku większy popyt na amerykańskie treasuries może być też wynikiem ucieczki kapitałów od ryzykownych aktywów. Jednak, jeżeli ta linia jest słuszna, to dolar powinien w najbliższych dniach wyraźnie zyskać.

Reklama

Zwłaszcza, że Fed raczej nie zrezygnuje z dotychczasowej linii, czyli ograniczy skalę programu QE3 o 10 mld USD miesięcznie, a komunikat towarzyszący tej decyzji będzie zbliżony do tego, co obserwowaliśmy w grudniu. To za kilka dni otworzy drogę do spekulacji, że redukcja QE3 może zostać przyspieszona, jeżeli rynek otrzyma lepsze dane makro z USA za styczeń w przyszłym tygodniu.

Na dziennym wykresie EUR/USD pomimo dzisiejszych wahań na razie układ sił się nie zmienia. Dalej bardziej prawdopodobny jest scenariusz spadkowy, a opór w rejonie 1,3675-85 wydaje się dość solidny. Nadal preferowany jest ruch w stronę 1,36 (te poziomy dzisiaj już mieliśmy - konkretnie 1,3602) wraz z jego przełamaniem. Kolejny ważny rejon to okolice 1,3567-80 i być może je dzisiaj zobaczymy. W kolejnych dniach celem będzie test 1,3510-30 i dalsze schodzenie w dół. W lutym oczekujmy testu dołków z listopada ub.r w rejonie 1,33.

Marek Rogalski

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: rynek | Fed | sytuacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »