Losy złotego wciąż nierozstrzygnięte

Początek tygodnia przyniósł osłabienie złotego, co było o tyle zrozumiałe, że na rynku międzynarodowym umocnił się dolar (a jego wzrost zwykle działa na niekorzyść naszej waluty), a kursy dolara, euro i franka wobec złotego zbliżyły się wcześniej do swoich dołków z marca, które stanowić powinny wsparcie.

I tak też się stało, właśnie od tych dołków kursy walut odbiły się, lecz na koniec tygodnia wróciły do nich raz jeszcze. Poprawa nastrojów inwestycyjnych na świecie wyraźnie złotemu służy. Na koniec tygodnia za euro płacono 4,404 PLN - o 1 proc. mniej niż w piątek przed tygodniem. Franka wyceniono na 2,89 PLN (spadek o 1 proc.), a dolara na 3,32 PLN (wzrost o 0,4 proc.). Mimo wszystko losy naszej waluty wciąż pozostają nierozstrzygnięte, ponieważ nowe dołki kursów walut nie zostały wyznaczone.

ZAGRANICZNE RYNKI

W tym tygodniu to dolar przeszedł do ofensywy w czym pomagał brak istotnych publikacji makroekonomicznych z USA. Z kolei dane z Europy (zrewidowany w dół spadek PKB w IV kwartale dla strefy euro) odczytywano na niekorzyść wspólnej waluty. Nie bez znaczenia może być również regulacja standardów raportowania amerykańskich banków, którym pozwala się zrezygnować z zasady "mark-to-market", co oznacza, że część aktywów zostanie wyceniona według uznania banków (np. tzw. toksyczne aktywa, dla których dziś nie ma rynkowych wycen).

Reklama

Może to poprawić bilanse amerykańskich banków (kapitały własne), a tym samym poprawić ich sytuację względem instytucji w Europie. W czwartek po południu za euro płacono 1,326 USD - o 1,5 proc. mniej niż tydzień temu.

Łukasz Wróbel Emil Szweda

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: osłabienie złotego | waluty | losy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »