Dziś ważą się losy euro!

Przywódcy krajów strefy euro, rozważają utworzenie nowego funduszu stabilizacyjnego, którego gwarantem byłby Międzynarodowy Fundusz Walutowy - informuje niemiecki dziennik "Die Welt".

Przywódcy krajów strefy euro, rozważają utworzenie nowego funduszu stabilizacyjnego, którego gwarantem byłby Międzynarodowy Fundusz Walutowy - informuje niemiecki dziennik "Die Welt".

Zdaniem gazety w nowy fundusz mogą zaangażować się także Stany Zjednoczone. Zgodnie z propozycjami do których dotarła gazeta, państwa unii walutowej przekazałyby Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu kilkaset miliardów euro.

Fundusz

Ze środków tych miałby zostać utworzony nowy fundusz stabilizacyjny dla zagrożonych bankructwem krajów eurolandu. Jako przykład stawiane są fundusze organizowane w latach siedemdziesiątych dla krajów dotkniętych kryzysem naftowym. "Die Welt" podkreśla, że zaangażowanie w projekt Międzynarodowego Fundusz Walutowego pozwoli na ominięcie niektórych zapisów europejskich traktatów.

Reklama

Te zabraniają bowiem bezpośredniego finansowania deficytów przez banki centralne. Pomysł utworzenia nowego funduszu może być częścią szerszego planu ratowania strefy euro jaki omawiają dziś w Paryżu Angela Merkel i Nicolas Sarkozy. Prawdopodobnie o tej sprawie będzie też rozmawiał amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner podczas zaplanowanej na ten tydzień wizyty w Europie.

Francja

Prasa Francuska prasa jest zgodna co do tego, że dzisiejsze spotkanie Angeli Merkel z Nicolasem Sarkozym w Paryżu, ma decydujące znaczenie dla przyszłości euro. Media podkreślają zgodność między Francją a Niemcami co do głównych zasad, ale i różnice co do szczegółów.

Popularny dziennik Le Parisien, podziela opinię większości mediów francuskich, iż jest to szczególnie istotny tydzień dla przyszłości wspólnej waluty.

Gazeta stawia kilka pytań, które nurtują francuską opinię publiczną, a przede wszystkim to, w jaki sposób zapewnić państwu francuskiemu suwerenność finansową i gospodarczą w obliczu nacisków Berlina, które nad Sekwaną są interpretowane jako zamach na niezależność Francji. Media podkreślają odmienny sposób widzenia rozwiązania kryzysu euro przez Berlin i Paryż. Merkel, co zaznacza prawicowe Le Figaro, zdecydowanie odrzuca możliwość wypuszczenia na rynek euroobligacji, które pozwoliłyby na spłacenie części zadłużenia państw strefy wspólnej waluty.

Euroobligacje?

Ta sama gazeta stwierdza, że tym razem to nie Francja czy inne państwa europejskie są przedmiotem krytyki, ale właśnie Berlin za jego sztywną postawę w tej sprawie. Cytowana jest wypowiedź byłego socjaldemokratycznego kanclerza dzisiaj 92 letniego Helmuta Schmidta, który uważa, że Merkel izoluje Niemcy na arenie europejskiej.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: utworzenie | 'Die Welt' | "Die Welt"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »