Ostrożnie z rynkami emerging

Wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński ostrzegł we wtorek, że nie jest pewne, czy zaburzenia na rynkach finansowych zakończyły się i wobec tego należy ostrożnie podchodzić do wyceny aktywów na rynkach wschodzących.

Wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński ostrzegł  we wtorek, że nie jest pewne, czy zaburzenia na rynkach  finansowych zakończyły się i wobec tego należy ostrożnie  podchodzić do wyceny aktywów na rynkach wschodzących.

- Nie jest pewne, czy mamy już za sobą fazę zaburzeń na rynkach finansowych. Należy więc z ostrożnością traktować wzrost cen aktywów na rynkach emerging markets - powiedział Rybiński na wtorkowym seminarium zastrzegając, że wyraża prywatną opinię.

Rybiński dodał, że polski rynek finansowy nie zareagował zbyt głęboko na zaburzenia na rynkach.

- Nie można wykluczyć, że nastąpi to z opóźnieniem - powiedział.

Według niego w centrum uwagi powinny być rynek nieruchomości i rynek akcji.

Według Rybińskiego szczególnie niebezpieczne jest obecne uregulowanie pozycji OFE na rynku kapitałowym. Jak powiedział obecny system inwestowania funduszy zaburza relacje podaży i popytu na rynku akcji.

Reklama

- Nadmierna koncentracja inwestycji na relatywnie małym rynku może być szczególnie niebezpieczne w przypadku powstania bąbla cenowego. W przypadku OFE może to być szczególnie niebezpieczne, bo nie mogą one inwestować w instrumenty pochodne, które mogłyby być zabezpieczeniem - powiedział.

Zdaniem Rybińskiego konieczne są nowe regulacje, które zwiększą limit inwestycji zagranicznych OFE do 30 proc. i umożliwią OFE zabezpieczanie się instrumentami pochodnymi.

W dalszej perspektywie należy zwiększyć limit inwestycji w akcje do 60 proc. z obecnych 40 proc. - uważa Rybiński.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: niebezpieczeństwo | rynek finansowy | OFE | zaburzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »