Decyzja RPP utrwaliła trend osłabiania złotego

Ekonomiści uważają, że decyzja RPP o pozostawieniu stopy referencyjnej na niezmienionym poziomie utrwaliła tendencję lekkiego osłabiania złotego, obserwowaną od początku dnia. Do weekendu złoty może osłabić się do poziomu 3,98/EUR i nie powinien przebić poziomu 4/EUR.

Decyzja Rady spowodowała krótkotrwały wzrost cen na krajowym rynku papierów dłużnych.

"Dzień minął w oczekiwaniu na decyzję Rady. Złoty od rana się osłabiał, a decyzja RPP tylko utrwaliła trend osłabiania złotego. Złoty przebił już poziom 3,95 za euro i wygląda na to, że w dalszym ciągu będzie tracił na wartości. Decyzja Rady jest sygnałem, który może wspierać osłabianie złotego w najbliższych dniach" - powiedziała PAP Dorota Strauch, analityk banku Raiffeisen.

"Myślę jednak, że poziom 4,00 zł za euro nie jest zagrożony i do weekendu złoty nie powinien osłabić się bardziej niż do poziomu 3,98 wobec euro" - dodała.Na zakończonym w środę posiedzeniu, RPP zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, referencyjna nie mniej niż 3,50 proc., jednocześnie RPP podniosła stopę rezerwy obowiązkowej o 50 pb do 3,5 proc.

Reklama

Zdaniem Strauch w nadchodzącym tygodniu główną rolę w kształtowaniu kursu złotego grać będą dane zewnętrzne.

"Istotne będą dane spływające z USA, w tym wyniki giełd oraz notowania pary euro-dolar. Istotne będzie także posiedzenie Fed. Krajowe dane na najbliższe dni już się skończyły" - dodała.

Zdaniem Mariusza Wituszyńskiego z Kredyt Banku, decyzja RPP spowodowała wzrost cen na krajowym rynku obligacji, jednak był on krótkotrwały.

"Rano mieliśmy słabe otwarcie na rynku obligacji. Dopiero po decyzji RPP o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie rynek zareagował i poszedł w cenach do góry. Później jednak na skutek sytuacji na amerykańskim rynku obligacji krajowe papiery znów zaczęły tanieć. Uaktywniła się sprzedaż długu" - powiedział PAP Wituszyński.

Według ekonomistów w nadchodzącym tygodniu kluczowym wydarzeniem dla krajowego rynku FI będzie posiedzenie Fed.

"Zobaczymy, czy Fed zdecyduje się na akcje rozluźniania polityki. Gdyby to nastąpiło, rentowności na rynkach bazowych by wzrosły. Tak samo zareagowałby polski dług, szczególnie na dłuższej krzywej. Krótka sprzedaż będzie mniej wyczulona na decyzję Fed" - powiedział PAP Michał Woźniak, diler z Invest Banku.

          środa   środa  wtorek
                   9.30   16.40
                               
EUR/PLN  3,9511  3,9500  3,9319
USD/PLN  2,8595  2,8650  2,8326
EUR/USD  1,3810  1,3790  1,3876
                               
OK1012     4,74    4,77    4,78
PS0415     5,24    5,26    5,24
DS1020     5,66    5,68    5,66
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: trend | złoty | Fed | Rada Polityki Pieniężnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »