Ważna zmiana w przepisach o gruntach stała się faktem. Dotyczy nie tylko rolników

W czwartek weszły w życie zmiany w obrocie ziemią. Nieruchomość rolną będzie można zasiedzieć podobnie jak dom, a prawo do zasiedzenia będą mieli nie tylko statutowi rolnicy indywidualni. Znikną też niektóre ograniczenia w nabywaniu nieruchomości, w których użytki rolne mają powierzchnię mniejszą niż 0,3 ha. Nowe przepisy obowiązują od czwartku.

Zmiany dotyczą m.in. ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi, ułatwione zostanie zasiedzenie nieruchomości rolnej. 

Niezbędnym warunkiem zasiedzenia nie będzie już konieczność posiadania statusu rolnika indywidualnego. Do tej pory zasiedzenie nieruchomości rolnej przez nierolnika nie było możliwe. 

Reklama

Ułatwione zasiedzenie nieruchomości. Ekspert: To zmiany w dobrym kierunku

Prawnik, z którym rozmawiała Polska Agencja Prasowa (PAP) twierdzi, że jest to zwrot w dobrym kierunku. Uważa, że przesłanki do zasiedzenia i tak są restrykcyjne oraz równie restrykcyjnie. - Jeżeli ktoś przez 30 lat spełniał przesłankę zasiedzenia gruntu rolnego, to powinien uzyskać tytuł własności, nawet, jeśli nie jest rolnikiem indywidualnym - podkreśla mec. Michał Górski, specjalizujący się w sprawach o zasiedzenie. 

- Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, w sytuacji niezgodności pomiędzy wieloletnim stanem faktycznym samoistnego posiadania, a formalnym tytułem własności, leży także w interesie publicznym - dodał. 

Nowelizacja zniosła też konieczność prowadzenia gospodarstwa rolnego w sprawach o zasiedzenie nieruchomości rolnej. Zgodnie z nowymi przepisami osoba, która zasiedziała grunt, nie będzie już zobowiązana do prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. 

W przypadku osoby fizycznej, nie trzeba będzie osobiście prowadzić tego gospodarstwa. Z nowej ustawy zniknął też przepis, który umożliwiał Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa skorzystanie z tzw. prawa nabycia zasiedzianego gruntu.

Łatwiejsze nie tylko zasiedzenie nieruchomości, ale i obrót gruntami

Prawo ma z założenia ułatwić obrót gruntami rolnymi. Nowela wyłącza bowiem stosowanie rygorystycznych przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wobec działek, których powierzchnia użytków rolnych jest mniejsza, niż 0,3 ha. - Dotychczas, nawet jeżeli grunt miał powierzchnię 0,3 ha lub większą, ale tylko mały fragment tego gruntu był użytkiem rolnym, to cała działka była uznawana za rolną - wskazał mec. Górski. 

Taką działkę obowiązywały wszystkie ograniczenia wynikające z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Nowe przepisy stanowią natomiast, że użytek rolny musi mieć minimum 0,3 ha, aby cała nieruchomość została oznaczona w ewidencji jako rolna. Dzięki temu takie grunty będą łatwiej mogli nabyć także nierolnicy.   

Do istotnych zmian wprowadzanych nowelą należy też odebranie fundacjom rodzinnym możliwości nabywania gruntów rolnych o powierzchni od 1 ha na tych samych zasadach, co rolnicy indywidualni. Zgodnie ze zmianami będą one musiały najpierw uzyskać status rolnika indywidualnego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rolnicy | grunty rolne | zasiedzenie nieruchomości | kupno
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »