Rolnicy nie chcą żywności z probówek. Protestowali w Strasburgu

Rolnicy nie chcą, aby żywność z laboratoriów stała się alternatywą dla ich produkcji. W Strasburgu odbył się protest zorganizowany przez Światową Organizację Rolników (WFO). Jego uczestnicy ostrzegali, że żywność z probówki zagrozi przyszłości społeczności rolniczych. Jutro w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie nad Zielonym Ładem, pakietem inicjatyw, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej.

Światowa Organizacja Rolników nie zgadza się, aby żywność wytwarzana w tradycyjny sposób została zastąpiona produktami powstałymi na bazie tkanek w laboratoriach. Zdaniem WFO, uznanie tego rodzaju żywności będzie negatywne zarówno dla rolników, których praca zostanie zlekceważona, jak również dla konsumentów, którzy zostaną ukierunkowani na stosowanie jednorodnego modelu diety. 

Żywność z probówki zagrozi różnorodności

Zdaniem protestujących w Strasburgu, upowszechnienie żywności produkowanej w laboratoriach może mieć negatywny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie ludzi, byt i przyszłość społeczności rolniczych, a nawet na dziedzictwo kulturowe. Obawy WFO, do której należy 1,2 mln osób z całego świata, wynikają też z faktu, że żywność produkowana w laboratoriach, która ma przeznaczenie do spożycia dla ludzi, powstaje przy wykorzystaniu tkanek lub komórek. “Tego typu produkty nie są dostępne na szeroką skalę” - wskazują organizatorzy protestu.

Reklama

“Żywność z probówki nie ma nic wspólnego z tradycyjnie wytworzonymi produktami, a ponadto nie charakteryzuje się różnorodnością, bogactwem, jakością i unikalnością regionalnych systemów żywienia występujących w różnych miejscach świata” - argumentuje organizacja. I zapewnia, że jest otwarta na wprowadzanie zmian mających na celu poprawę jakości wytwarzanych produktów. Nie ma też nic przeciwko innowacyjnemu podejściu do rolnictwa, “które opiera się na nauce oraz wprowadzaniu zrównoważonych rozwiązań do produkcji, przetwarzania, dystrybucji i konsumpcji żywności”.

Mięso z laboratorium wkrótce w USA

Mięso z probówki  wkrótce trafi do sklepów w Stanach Zjednoczonych. Pozwolenie na jego wyrób i sprzedaż otrzymały z Departamentu Rolnictwa USA dwie firmy - Upside Foods i Good Meat. Departament uznał, że sprzedaż produkowanego przez nie mięsa hodowanego z komórek jest bezpieczna. “To będzie prawdziwe mięso wyprodukowane bez wyrębu lasu i bez odbierania życia” - reklamuje swój wyrób Good Meat.  

Jutro eurodeputowani zagłosują nad ochroną zagrożonej przyrody i ochroną przed destrukcyjnymi zmianami środowiskowymi - ustawami uważanymi za filary Zielonego Ładu UE. Demonstranci zażądali od UE przeforsowania tych projektów. Mają one na celu m.in. odbudowę przyrody zniszczonej podczas ekspansji przemysłowej. Kontrdemonstracja rolników, m.in. przeciwników żywności z probówki, domagała się podejścia, które nie wpłynie na ich dochody. Przeciwnicy głosowanych jutro ustaw argumentują, że osłabią one bezpieczeństwo żywnościowe i podważą zarobki rolników.

ew, AP

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »