Zarobki Polaków we Francji

Piątek, 7 sierpnia 2015 (06:00)

Francuska Polonia to jedna z najstarszych i najliczniejszych społeczności polskich w Europie. We Francji mieszka teraz ponad milion osób z polskimi korzeniami. Pierwsza duża fala przyjazdów naszych rodaków nastąpiła podczas rewolucji francuskiej oraz wojny napoleońskiej. Kolejne miały miejsce w okresie Wielkiej Emigracji oraz II wojny światowej. Jak podaje GUS w 2014 roku na terenie tego kraju znajdowało się ponad 64 tys. naszych rodaków.

Zdjęcie

We Francji mieszka teraz ponad milion osób z polskimi korzeniami. Nz. Chambéry w Sabaudii /Krzysztof Mrówka /INTERIA.PL
We Francji mieszka teraz ponad milion osób z polskimi korzeniami. Nz. Chambéry w Sabaudii
/Krzysztof Mrówka /INTERIA.PL

Czas pracy i wynagrodzenie

We Francji obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Dotyczy on wielu grup pracowniczych, z pewnymi wyjątkami, jak np. przedstawiciele handlowi lub sprzątaczki. Minimalna miesięczna pensja od 1 stycznia 2015 roku wynosi tam 1458 euro (6094,44 zł). 

Emigracja zarobkowa do Francji się opłaca? Dołącz do dyskusji!

Dokładne zmiany minimalnego wynagrodzenia brutto w ciągu ostatnich 10 lat, przedstawia wykres 1. Widzimy, że zarobki w tym kraju wzrosły w ciągu tych lat o prawie 20 proc. 

Jak słodka jest Francja? /INTERIA.PL

Natomiast stawki wynagrodzenia za godziny nadliczbowe są ustalane dla wielu sektorów specjalnym układem zbiorowym. Jeśli takiego ustalenia nie ma to pracownikowi przysługują stawki ustalone prawem:
- dodatkowe 25 proc. za pierwszych osiem godzin nadliczbowych,
- dodatkowe 50 proc. za każdą kolejną godzinę ponad powyższą wartość.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Koszty życia

Różnica w cenach produktów między Polską a Francją nie jest aż tak wielka jak np. w porównaniu Polski z krajami skandynawskimi. Najbardziej dostrzegalna jest w kosztach zakupu mięsa, owoców i warzyw oraz wyrobów tytoniowych (są one ponad dwa razy droższe niż w Polsce). Cenny innych produktów są dość podobne, a różnice zaczynają się od 20 proc.i sięgają do 80 proc. Z kolei wyroby alkoholowe, są tańsze niż w Polsce oprawie 2 proc. Jest to spowodowane tym, że Francuzi piją głównie wino, z którego słynie ich kraj. Jest ono tańsze od innych importowych alkoholi.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Głównie gastronomia

Sektorem cieszącym się dużym zainteresowaniem, w którym nasi rodacy podejmują pracę jest gastronomia. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali w nim kucharze, około 1700 euro miesięcznie. Dodatkowo bardzo często pracodawca oferuje im jeszcze zakwaterowanie oraz wyżywienie. Zaraz za nimi mamy kierowników sali, którzy zarabiali od 1400 euro do 1550 euro oraz cukierników z wynagrodzeniem miesięcznym brutto do 1500 euro. Natomiast barmani i kelnerzy maksymalnie mogli zarobić do 1400 euro brutto. Jednak do ich wynagrodzenia trzeba doliczyć napiwki, które stanowią znaczną część ich zarobków. Najmniej otrzymywali pracownicy na stanowiskach pomocy kuchennej, ich pensje zaczynały się od 1100 euro.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Przemysł dobrze płatny

Najwyżej płatnymi stanowiskami dla naszych rodaków okazały się stanowiska techniczne i te związane z produkcją. Dokładnie 2000 euro netto miesięcznie otrzymywał operator CNC, a o 50 euro mniej od niego - brygadzista. Około 1500 euro wynosiło wynagrodzenie mechanika maszynowego oraz kierowcy wózka widłowego. Natomiast operator wtryskarek zarabiał miesięcznie 1800 euro, a ślusarz przemysłowy 1750 euro. Najmniej, a i tak więcej od minimalnej krajowej wynosiła pensja instalatora rurociągów - 1700 euro.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Nasi rodacy znajdują też zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym. Specjalista posiadający doświadczenie na stanowisku mechanika samochodowego może zarobić do 2000 euro netto miesięcznie przy 35-godzinnym tygodniowym czasie pracy. Blacharz samochodowy do 1800 euro, a lakiernik średnio - 1500 euro.

Specjaliści budowlani

Francuzi, podobnie jak wielu obywateli innych europejskich krajów, bardzo sobie szanują umiejętności polskich pracowników budowlanych. Nasi rodacy pracujący w tej branży najlepiej zarabiali na stanowisku montera-spawacza, średnio miesięcznie 1 820 euro netto. Elektrycy budowlani, dekarze oraz hydraulicy otrzymywali miesięcznie około 1600 euro. Natomiast wynagrodzenie trochę poniżej minimalnej krajowej w tym kraju uzyskali płytkarze, stolarze oraz murarze. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te stawki są oparte o 35-godzinny tygodniowy czas pracy. Nie uwzględniają jednak wynagrodzeń za nadgodziny, które są dość popularne w tej branży. Co więcej, pracodawcy oferują potencjalnym pracownikom pokrycie kosztów mieszkania, a niekiedy również przylotu i powrotu do domu.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Prace tymczasowe

Wielu młodych Polaków wybiera Francję jako kraj, w którym mogą znaleźć pracę sezonową na okres wakacji. Najpopularniejsze jest zbieranie winogron, na których miesięcznie można zarobić 1500 euro netto. Dodatkowo pracodawca zobowiązuje się do zagwarantowania noclegu, wyżywienia oraz dojazdu do miejsca pracy. Innym popularnym zajęciem jest praca w branży hotelarskiej, gdzie nasi rodacy znajdują zatrudnienie na stanowisku pokojówek oraz recepcjonistów. Ich zarobki są zbliżone i sięgają 1500 euro miesięcznie.

W ostatnich latach popularne stały się też oferty pracy dla par przy dbaniu o apartamenty wakacyjne we francuskich kurortach. Kobieta zajmuje się sprzątaniem oraz dbaniem o czystość obiektu, natomiast mężczyzna drobnymi naprawami, ogrodem oraz utrzymaniem sprawności obiektu. Pracodawca oferuje miesięcznie obojgu od 2500 euro do 3000 euro netto plus zakwaterowanie.

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2015

Mateusz Rachucki
Sedlak & Sedlak

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

POLECANE zwiń