Wielka Brytania: Sieci odzieżowe zatrudniają Polaków

Wtorek, 8 grudnia 2015 (09:29)

Marks&Spencer i Next to dwie znane brytyjskie sieci handlowe posiadające na Wyspach setki sklepów i marketów. Dysponują też bogatym zapleczem logistycznym w postaci ogromnych magazynów dystrybucji towarów. Wśród zatrudnionych tam pracowników nie brakuje Polaków.

Marks&Spencer to jeden z wiodących sprzedawców detalicznych w Wielkiej Brytanii i główny dostawca odzieży damskiej, dziecięcej oraz bielizny w tym kraju. W asortymencie marketu znajdziemy też żywność oraz meble. Każdego tygodnia w należących do sieci sklepach robi zakupy ponad 21 mln klientów. Firma zatrudnia blisko 80 tys. osób, w tym wielu Polaków. Nasi rodacy pracują najczęściej w charakterze personelu pomocniczego oraz w centrach dystrybucji towarów.

Polacy znajdują też zatrudnienie w magazynach NEXT. Ta konkurencyjna w stosunku do Marks&Spencer sieć sklepów odzieżowych z roku na rok osiąga coraz lepsze wyniki sprzedaży. Nic więc dziwnego, że sukcesywnie zwiększa zatrudnienie poszukując pracowników wśród imigrantów.

Składanie odzieży w magazynach NEXT

Reklama

Na przestrzeni ostatnich lat wielu naszych rodaków trafiło do magazynu NEXT w South Elmsall (30 km na południowy wschód od Leeds). Nasi rodacy pracują tam na trzy zmiany. Zajmują się składaniem, pakowaniem i foliowaniem odzieży. Wszystko odbywa się według określonego przez firmę wzorca. Praca, choć wykonywana w dość szybkim tempie, wymaga dużego skupienia. Osoba składająca odzież musi wypatrzyć wszelkie błędy i niedoskonałości materiału, a także wychwycić niezgodność opisu na metce z towarem. Trzeba też sprawdzić ilość guzików, stan zamków i zapięć.

Oferowane zarobki w zależności od doświadczenia i rodzaju umowy zaczynają się od 7 funtów na godzinę. Na wyższe stawki mogą liczyć pracownicy będący na stałych kontraktach. Osoby zainteresowane podjęciem zatrudnienia w magazynach sieci NEXT muszą wyrazić gotowość do pracy w trybie trzyzmianowym. Rekrutacje do magazynów prowadzone są sukcesywnie, w zależności od bieżącego zapotrzebowania i skali zamówień. Osoby szukające pracy powinny zajrzeć na stronę www.careers.next.co.uk. Oprócz informacji na temat rekrutacji i możliwości rozwoju zawodowego publikowane są tam także aktualne oferty pracy Christmas Job. W okresie zwiększonych zamówień firma korzysta z usług agencji.

Oferty z Marks&Spencer

Na oferty pracy dostępne w sklepach i magazynach dystrybucji towarów Marks&Spencer można aplikować bezpośrednio z witryny internetowej sieci http://careers.marksandspencer.com.

Najwięcej ofert zatrudnienia dotyczy pracowników obsługi klienta, głównie asystentów sprzedaży (Customer Assistant). Obejmują one prace na różnych działach takich jak: Salesfloor, Beauty, Deli. Poszukiwani są też kasjerzy oraz pracownicy gastronomii do działu Cafe/Restaurant. Na witrynie firmy znajdziemy też informacje o rekrutacji Christmas Job.

Osoby niemówiące zbyt dobrze w języku angielskim mogą szukać zajęcia na magazynie, przy układaniu towaru na półkach, sprzątaniu lub w charakterze personelu pomocniczego. Wiele miejsc pracy w supermarketach Mark&Spencer oferuje też dział świadczący usługi gastronomiczne dla klientów (Cafe/Restaurant). Poszukiwani są tam m.in. pracownicy kawiarni, restauracji, pomocnicy w kuchni, osoby do zmywania naczyń oraz pomocnicy w marketowej piekarni.

Nie brakuje też ofert dla pracowników wykwalifikowanych, menadżerów poszczególnych działów, szefów kuchni, piekarni. Osoby aplikujące na takie stanowiska muszą się wykazać doświadczeniem i bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.

Ile możesz zarobić

W zależności od stanowiska i zakresu powierzonych obowiązków osoby zatrudnione w marketach i magazynach Marks&Spencer zarabiają w granicach 7-10 funtów za godzinę. Początkowa pensja szeregowego pracownika sklepu czy magazynu nie przekracza zwykle 7 funtów/godz. Zgodnie z polityką firmy, już po kilku miesiącach stawka ta może wzrosnąć do 8-9 funtów/godz. Nie dotyczy to jednak osób zatrudnionych czasowo przez agencje. Ich zarobki oscylują na poziomie stawki minimalnej. Dochody menadżerów i kierowników poszczególnych działów - w zależności od szczebla i stażu - wynoszą 24-46 tys. funtów rocznie.

Osoby zatrudnione w marketach Marks&Spencer mogą też liczyć na dodatkowe bonusy. Oprócz bezpłatnych szkoleń i możliwości awansu sieć oferuje także bogaty pakiet socjalny w postaci m.in. dodatkowych ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin, zniżek na towary, karnety na basen czy siłownię, bilety do kina lub teatru, darmowe posiłki w czasie pracy itp. Kadra menadżerska otrzymuje do dyspozycji laptopy i samochody.

Wymagania pracodawcy

Szansę na pracę ma praktycznie każdy - niezależnie od wieku, płci i doświadczenia. W przypadku obcokrajowców, jedynym bezwzględnym wymogiem jest znajomość angielskiego. Oczywiście im wyższe stanowisko, tym wymagana jest większa biegłość językowa.

Dobrą znajomością angielskiego muszą się wykazać osoby zainteresowane pracą w dziale obsługi klienta. Podobne warunki stawiane są sprzedawcom i kasjerom, w przypadku których nie obejdzie się bez doświadczenia.

Mniejsze wymagania, a co za tym idzie niższe stawki kierowane są do pracowników magazynu i osób zajmujących się rozwożeniem i układaniem towarów na półkach, ale nawet tu konieczna jest przynajmniej komunikatywna znajomość angielskiego. Szansę na pracę w tej znanej brytyjskiej sieci marketów mają również kierowcy samochodów dostawczych oraz personel sprzątający.

Maciej Sibilak

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

POLECANE zwiń