RAPORT RMF: W tych branżach można znaleźć pracę za granicą

Wtorek, 23 września 2014 (06:00)

Jak zarobić pieniądze za granicą, gdzie znaleźć pracę i jak nie dać się oszukać - radzą dziennikarze RMF FM i RMF24.pl. Sprawdzają także, jakie zawody wciąż mają wzięcie. We Francji pracę na pewno znajdą polscy informatycy. W Holandii można zatrudnić się przede wszystkim w ogrodnictwie. Za oceanem cenieni są natomiast Polacy pracujący w branży gier komputerowych.

Zdjęcie

Jak zarobić pieniądze za granicą, gdzie znaleźć pracę i jak nie dać się oszukać /© Panthermedia
Jak zarobić pieniądze za granicą, gdzie znaleźć pracę i jak nie dać się oszukać
/© Panthermedia

Francja szuka informatyków

We Francji, tradycyjnie już, najbardziej poszukiwani są robotnicy budowlani - zarówno z wysokimi, jak i niskim kwalifikacjami - szczególnie w regionie paryskim. Ale na tym możliwości znalezienia pracy nad Sekwaną oczywiście się nie kończą. Chronicznie brakuje przede wszystkim informatyków. Liczba firm informatycznych szybko rośnie i mają one coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników z odpowiednimi kompetencjami.

Komentatorzy sugerują, że francuski system szkolnictwa - za bardzo oderwany od szybko zmieniających się potrzeb rynku pracy - nie jest w stanie dostarczyć przedsiębiorstwom wystarczającej liczby odpowiednio wykształconych informatyków, co jest o tyle absurdalne, że w wielu innych branżach tłumy wykształconych specjalistów bezskutecznie szukają pracy. By radykalnie to zmienić, rząd premiera Manuela Vallsa rozważa zresztą wprowadzenie odpowiednich zajęć już w szkołach podstawowych.

Reklama

RAPORT RMF: Praca za granicą. Jak nie dać się oszukać?

W krajach europejskich średnia pensja jest nawet kilkukrotnie większa niż w Polsce. Nic więc dziwnego, że poszukiwanie pracy za granicą jest popularne. Przed wyjazdem warto jednak poznać dokładnie zagranicznego pracodawcę, aby nie dać się oszukać. czytaj więcej

W Holandii praca w ogrodnictwie

Szacuje się, że w Holandii pracuje około 200 tysięcy Polaków. Pracę sezonową można znaleźć między innymi w ogrodnictwie - na przykład przy kwiatach. Całoroczne zatrudnienie oferują z kolei właściciele szklarni z północy kraju. Praca jest także w logistyce, przy pakowaniu artykułów spożywczych, w supermarketach czy na budowach.

Dolina Krzemowa czeka na specjalistów

W Stanach Zjednoczonych nie jest tak prosto jak w Europie - na pracę trzeba mieć pozwolenie. Na legalne zatrudnienie mogą liczyć wysokiej klasy specjaliści. Amerykanie z otwartymi rękami przyjmą naukowców i informatyków. Dla programistów otworem stoi Dolina Krzemowa. W San Francisco oczekuje branża gier komputerowych. Tutaj kwalifikacje Polaków są wysoko oceniane. Można zarobić naprawdę sporo i nie będzie problemów z uzyskaniem pozwolenia.

Katarzyna Szymańska-Borginon
Marek Gładysz
Paweł Żuchowski

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

POLECANE zwiń