Niemcy: Za Odrą będziesz mówił po angielsku

Niedziela, 11 października 2015 (06:00)

Na niemieckim rynku pracy dostępnych jest obecnie kilka tysięcy ofert dla pracowników anglojęzycznych. Większość z nich skierowana jest do kadry menadżerskiej i fachowców z branży IT, ale znajdą też coś dla siebie osoby bez specjalistycznych kwalifikacji.

Zdjęcie

Praca czeka w Berlinie i innych niemieckich miastach /123RF/PICSEL
Praca czeka w Berlinie i innych niemieckich miastach
/123RF/PICSEL

Do podjęcia dobrze płatnej pracy za Odrą wcale nie jest konieczna znajomość języka niemieckiego. Nie brakuje tam ofert skierowanych do osób mówiących tylko po angielsku. Co ważne, praca ta nie dotyczy wyłącznie pracowników sektora usług finansowych i kadry menedżerskiej międzynarodowych korporacji.

Znając język angielski masz szansę załapać się na stanowisko pracownika infolinii lub konsultanta wsparcia technicznego w centrum call center.

Reklama

Norwegia: Oferty dla Polaków w przetwórniach, hotelach i magazynach

Polacy szukający zajęcia w krainie fiordów nie mogą narzekać na brak ofert. W odpowiedzi na zbliżający się sezon połowów rekrutacje wznawiają przetwórnie ryb. Pracowników poszukują też norweskie hotele i firmy z branży logistycznej. czytaj więcej

Nie tylko dla specjalistów

Oprócz znajomości języka i umiejętności komunikacyjnych konsultant infolinii musi posiadać wiedzę z zakresu obejmującego daną branże. Praca ta nie ogranicza się tylko do rozmów telefonicznych. Trzeba też umieć obsługiwać komputer i znać zasady funkcjonowania systemu infolinii.

Oferty pracy z językiem angielskim w Niemczech można też spotkać w branży turystycznej. Takie zajęcie znajdziesz przede wszystkim w hotelach, restauracjach i pubach zorientowanych na anglojęzycznych klientów. Najwięcej takich ofert dostępnych jest w dużych miastach Niemiec, takich jak: Berlin, Monachium, Frankfurt na Menem czy Hamburg. W przypadku stanowisk niezwiązanych bezpośrednio z obsługą klienta wystarczy często komunikatywna znajomość angielskiego.

Niestety język ten nie zastąpi niemieckiego w przypadku starania się o pracę w tamtejszych zakładach produkcyjnych i fabrykach. Niemcy to nie Holandia, gdzie pracodawcy gotowi są zatrudniać osoby mówiące zarówno po niemiecku, jak i po angielsku.

Jeśli już trafią się w tym sektorze jakieś oferty to skierowane są one do pracowników wyższego szczebla, menadżerów i osób odpowiedzialnych za kontakty z zagranicznymi kontrahentami.

Toytowngermany

Najbardziej popularną niemiecką stroną internetową z ofertami pracy skierowanymi do osób mówiących w języku angielskim jest witryna www.toytowngermany.com/jobs/. Znajduje się tam ponad 7 tys. ogłoszeń z różnych sektorów niemieckiej gospodarki.

Anglojęzyczne oferty publikowane są też na stronie www.jobsinmunich.com oraz na podobnych witrynach oferujących zatrudnienie w innych miastach Niemiec: www.jobsinberlin.com, www.jobsinhamburg.com i www.jobsinfranfurkt.com. Choć strony te koncentrują się głównie na ofertach pracy w Monachium, Berlinie, Hamburgu i Frankfurcie to można tam też znaleźć ogłoszenia z innych miast Niemiec.

Przeglądając witryny z takimi ogłoszeniami trafiliśmy też na oferty dla anglojęzycznych opiekunek do dzieci. I nie chodzi tu bynajmniej o osoby pochodzące z Wysp Brytyjskich. To szansa dla młodych Polek mówiących dobrze po angielsku. Rodzicom zatrudniającym takie opiekunki zależy na tym, aby ich dzieci już od najmłodszych lat miały bezpośredni kontakt z tym językiem.

Oferty z branży IT

Największe zapotrzebowanie na pracowników anglojęzycznych zgłasza w Niemczech branża informatyczna. Osoby z takim wykształceniem mogą liczyć na długoterminowe kontrakty i branżowe szkolenia powiązane z kursem języka niemieckiego. Szansę na zatrudnienie mają tu przede wszystkim: informatycy, projektanci stron internetowych, graficy komputerowi, programiści i administratorzy sieci. Anglojęzycznych pracowników w sektorze IT poszukuje firma Trivago, zarządzająca najpopularniejszymi portalami służącymi do porównywania cen noclegów w hotelach na całym świecie.

W żadnym wypadku nie należy podchodzić do takich ofert z rezerwą i brakiem wiary. Kadrę pracowniczą takich firm tworzy zespół młodych ludzi składający się z pracowników pochodzących z kilkunastu krajów. Jedynym językiem umożliwiającym sprawną komunikację między nimi jest angielski. Takich międzynarodowych korporacji i firm jest w Niemczech znacznie więcej i to nie tylko w branży IT. Spore zainteresowanie anglojęzycznymi pracownikami wykazuje też sektor telekomunikacji.

Maciej Sibilak

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

POLECANE zwiń