Jak Londyn chce ograniczyć imigrację na Wyspy

Sobota, 9 września 2017 (05:57)

Po brexicie obywatelom UE będzie trudniej osiedlić się w Wlk. Brytanii. "Guardian" pisze o planowanych zmianach.

Zdjęcie

Po brexicie obywatelom UE będzie trudniej osiedlić się w Wlk. Brytanii. /123RF/PICSEL
Po brexicie obywatelom UE będzie trudniej osiedlić się w Wlk. Brytanii.
/123RF/PICSEL

Jak donosi "Guardian", rząd Wlk. Brytanii planuje zmianę przepisów o łączeniu rodzin i przekraczaniu granicy. Jak donosi brytyjski dziennik, Wlk. Brytania planuje ograniczenie po brexicie imigracji pracowników z UE o niskich kwalifikacjach. Poza tym ograniczone ma być łączenie rodzin. Brytyjski dziennik powołuje się przy tym na propozycje ministerstwa spraw wewnętrznych. Gazeta jest w posiadaniu 82-stronicowego dokumentu z londyńskiego MSW.

Brytyjczycy będą preferowani

Według tych planów obywatele UE, którzy zechcą po brexicie emigrować do Wlk. Brytanii, będą musieli ubiegać się o 2-letnie zezwolenia na pobyt. Imigranci o wysokich kwalifikacjach będą mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt 3- lub 5-letni. Generalnie obowiązywać ma zasada, że przy zatrudnianiu osób będzie preferować się Brytyjczyków.

Reklama

W procesie łączenia rodzin ministerstwo spraw wewnętrznych planuje wprowadzenie surowszych kryteriów. Prawo do przyjazdu i łączenia rodzin ograniczone ma być do życiowych partnerów, dzieci do lat 18 lat i dorosłych osób, które dana osoba ma na utrzymaniu.

Także w kwestii przekraczania granic planowane są zmiany, pisze "Guardian". W przyszłości także obywatele UE będą zobowiązani, wjeżdżając do Wlk. Brytanii, legitymować się paszportem. Do tej pory wystarczał dowód osobisty.

Imigracja wartościowa dla kraju

Przewiduje się, że zmiany te mają być w pełni implementowane w okresie co najmniej dwóch lat po brexicie w marcu 2019. Jak pisze "Guardian", ministrowie kluczowych resortów w gabinecie premier Theresy May muszą jeszcze zaakceptować te projekty zmian.

W dokumencie zapisano także, że imigracja może być uznana za wartościową dla kraju jako całości. A to znaczy, że będzie ona korzystna nie tylko dla migrantów, ale generalnie wpłynie pozytywnie na warunki życia mieszkańców Wlk. Brytanii.

W sektorach brytyjskiej gospodarki jak w rolnictwie, gastronomii i w służbie zdrowia pracuje bardzo wielu migrantów. W roku 2016 na Wyspach żyło około 3,6 mln obywateli UE, z czego jedna trzecia w Londynie.

Obecnie Wlk. Brytania i UE negocjują warunki brexitu. Celem tego jest zawarcie układu o wystąpieniu Wlk. Brytanii z UE i naszkicowanie głównych punktów umowy o wolnym handlu. Dotychczasowe trzy rundy negocjacji nie przyniosły większych postępów.

dpa / Małgorzata Matzke, Redakcja Polska Deutsche Welle

Artykuł pochodzi z kategorii: Praca za granicą

POLECANE zwiń