Zwrot podatku 2024. Kiedy dostanę pieniądze z urzędu skarbowego?

Wypełniając PIT roczny możemy spodziewać się powstania nadpłaty albo niedopłaty podatku dochodowego. Jeśli to urząd skarbowy jest stroną, która ma nam zwrócić nadpłacone środki, z pewnością oczekujemy, aby szybko wpłynęły nam na konto. Czy da się przyspieszyć zwrot podatku z PIT?

Jak przyspieszyć zwrot z PIT za 2023?

Po pierwsze i najważniejsze - nie zwlekaj z wysłaniem swojego zeznania podatkowego. Zazwyczaj im szybciej podatnik złoży PIT, tym krócej będzie oczekiwać na swój zwrot.

Jest to zwłaszcza istotne w sytuacji, gdy kwota nadpłaconego podatku jest wysoka - od 5 tysięcy wzwyż. Takie kwoty zawsze muszą być odpowiednio zweryfikowane i zaakceptowane przez urzędników. Do kwoty 5 tysięcy złotych od roku 2022 nadpłaty zwracane są automatycznie i to zazwyczaj w kilka dni roboczych.

System Auto zwrot nie wymaga pracy urzędników, dlatego znacznie przyspiesza czas wypłacenia środków podatnikowi. System ten używany jest również w przypadku nadpłacenia VAT.

Kolejnym sposobem na przyspieszenie wypłacenia twojego zwrotu jest złożenie deklaracji PIT online. Wysyłka dokumentów za pośrednictwem internetu może skracać nawet o 50 proc. czas ustawowo przewidziany na zwrot podatku.

Reklama

Ile urząd ma czasu na to, aby wypłacić zwrot podatku?

Zgodnie z prawem, ustawowy czas oczekiwania na zwrot podatku to 3 miesiące. W przypadku deklaracji złożonych online zazwyczaj jest to maksymalnie 45 dni. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny zwrot środków następuje do 30 dni.

Przy zwrotach, których kwota nie przekracza 5 tysięcy złotych i wypłata sporządzana jest automatycznie - wiele zależy od liczby procedowanych wniosków.

Im zatem wcześniej “wpadniesz" w kolejkę, tym szybciej zostanie twoja sprawa obsłużona. Wciąż zbyt wiele osób wstrzymuje się do ostatniej chwili ze złożeniem deklaracji - dlatego jeśli również i ty pozostawiasz sobie czas do końca kwietnia, licz się z możliwością długiego oczekiwania.

Nie ma jednak powodu, aby nadmiernie się spieszyć. Nawet, jeśli złożysz swoją deklarację pod koniec stycznia, to i tak termin zwrotu podatku będzie liczony od 15 lutego 2024 roku. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów, urzędy skarbowe wysyłkę pierwszych zwrotów zaczną 16 lutego.

Czy urząd może się spóźnić ze zwrotem podatku?

Chociaż zdarza się to niebywale rzadko, urząd skarbowy może wypłacić zwrot nadpłaty po terminie. Jednak w takim przypadku podatnikowi przysługują odsetki za zwłokę i oczywiście, nie jest związane z żadnymi dodatkowymi nieprzyjemnymi konsekwencjami dla podatnika.

Jeśli jednak podejrzanie długo nie otrzymujemy zwrotu podatku, warto zrobić “rachunek sumienia". Podatnik może nie otrzymać nadpłaty, jeśli ma zaległości podatkowe, w tym odsetki za zwłokę, czy jest obciążony kosztami upomnienia. Nadpłata może zostać również zajęta w postępowaniu egzekucyjnym. Zatem dobrze jest zastanowić się, czy nie mamy żadnych zaległości, w tym nieopłaconych mandatów, na których poczet mógł zostać przekazany nasz zwrot podatku.

O wszystkich tych krokach urząd skarbowy informuje podatnika listownie przesyłką poleconą. Natomiast numer konta do zwrotu podatku podatnik podaje w momencie składania PIT. Jeśli zależy nam na czasie i wygodzie, zdecydowanie nie powinniśmy podawać jako formy zwrotu przekazu pieniężnego pocztowego - wtedy do czasu oczekiwania na zwrot, należy również doliczyć czas podróży przesyłki.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | rozliczenie podatków | zwrot podatku | urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »