Ulga termomodernizacyjna 2024. Co można odliczyć w PIT?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom domów jednorodzinnych, którzy ponieśli koszty związane z poprawieniem efektywności energetycznej ich budynków. Ulga obejmuje wydatki na usługi, urządzenia i materiały termomodernizacyjne. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z ulgi? Ile pieniędzy można odzyskać?

Ulga termomodernizacyjna: co to takiego?

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona w 2019 roku jako zachęta do przeprowadzania remontów mających na celu poprawę właściwości energetycznych budynków jednorodzinnych. Skorzystać z niej mogą właściciele i współwłaściciele już istniejących budynków jednorodzinnych, do których zalicza się domy wolnostojące, w zabudowie szeregowej i tzw. bliźniaki.

Dzięki uldze możliwe jest odliczenie od podatku kosztów związanych z pracami termomodernizacyjnymi: zwiększeniu lub poprawie izolacji, instalacji niskoemisyjnych systemów ogrzewania, instalacji OZE. Pełna lista wydatków, która może zostać odliczona od podatku dostępna jest na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Realizacja wszystkich wydatków powinna zostać zakończona w ciągu trzech lat. Innymi słowy, możliwe jest odliczenie od podatku również kosztów poniesionych z tego tytułu trzy lata wcześniej.

Reklama

Jak odliczyć termomodernizację od podatku?

Odliczanie ulgi termomodernizacyjnej odbywa się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesiono wydatek albo zakończono prace termomodernizacyjne - ale nie później, niż 3 lata od momentu poniesienia pierwszego wydatku.

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi, mogą ją uwzględnić w formularzu PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-28.

Jeśli kwota odliczenia przekracza roczny dochód danej osoby, przepisy umożliwiają przenoszenie niewykorzystanej części ulgi na kolejne lata. Warunkiem jednak jest, aby maksymalny czas odliczeń nie przekraczał sześciu lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Do odliczenia wydatków na termomodernizację od podatku potrzebne są odpowiednie dokumenty i spełnienie pewnych warunków. Po pierwsze, niezbędne jest posiadanie faktur VAT, które zostały wydane przez podatnika nie korzystającego ze zwolnienia z tego podatku.

Po drugie, termomodernizacja musi być dokonana ze środków własnych i nie może być finansowana ze środków publicznych, jak np. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydatki na termomodernizację nie mogą być również wpisane w "koszty", czyli być zaliczone na poczet kosztów uzyskania przychodu. Chodzi o to, aby podwójnie nie korzystać z możliwości odliczenia podatku.

W kwestii finansowania ważny jest fakt, że inwestycja może być współfinansowana przez podmioty zewnętrzne, ale do odliczenia liczy się jedynie wkład własny wniesiony przez podatnika. Czyli jeśli wykonanie instalacji fotowoltaicznej kosztowało 15 tysięcy, z czego 50 procent finansowane było z programu gminnego dotującego OZE, podatnik może odliczyć od podatku jedynie wyłożone przez siebie 7,5 tysiąca zł.

Ulga termomodernizacyjna w 2024 roku. Co można odliczyć od podatku?

Lista usług, produktów oraz urządzeń, które można odliczyć od podatku w kwestii termomodernizacji jest bardzo długa.

Do materiałów budowlanych najczęściej odliczanych zalicza się styropian, piankę, wełnę mineralną i inne systemy, które wykorzystywane są do izolowania termicznego budynku, jego przegród, dachu, fundamentów. Oprócz tego odliczyć można również wydatki poniesione na elementy systemów ogrzewania, przygotowywania CWU (ciepłej wody użytkowej), czy produkty związane z rekuperacją (system wentylacyjny z odzyskiem ciepła).

Jeżeli chodzi o urządzenia, które podlegają odliczeniu od podatku, to warto wspomnieć o kotłach gazowych kondensacyjnych, zbiornikach na olej i gaz, węzłach cieplnych, przyłączach do sieci ciepłowniczej, instalacjach fotowoltaicznych, pompach ciepła.

Usługi, które umożliwiają skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, to przeprowadzenie audytu energetycznego, opracowanie dokumentacji projektowej, wymiana stolarki zewnętrznej, instalacja nowych systemów grzewczych, analiza i poprawienie efektywności już działających systemów.

Raz jeszcze należy jednak podkreślić, że skorzystanie z ulgi jest możliwe wyłącznie, jeśli posiadamy fakturę VAT. To szczególnie istotne w przypadku usług budowlanych i instalacyjnych, które wciąż w Polsce często rozliczane są w szarej strefie. 

Ile można zyskać na uldze termomodernizacyjnej w 2024 roku?

Limit odliczenia wynosi 53 tysiące złotych na prace termomodernizacyjne we wszystkich posiadanych przez podatnika budynkach jednorodzinnych w danym roku podatkowym.

Jeśli wydatki były obciążone podatkiem VAT, odliczenie może zawierać również ten podatek, pod warunkiem jednak, że nie został on odliczony wcześniej na bazie innych przepisów.

Jeżeli podatnik poniósł wydatki związane z termomodernizacją i odliczył sobie ulgę, ale nie zakończył prac przed upływem trzech lat, zobowiązany jest do zwrotu kwoty ulgi. Może się to wydarzyć np. w sytuacji, gdy w danym roku podatkowym podatnik zakupił materiały budowlane do termomodernizacji budynku, ale nie przeprowadził jej i sprzedał nieruchomość.

Ważną kwestią jest również fakt, że z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby, których roczny dochód wynosi więcej niż 30 tysięcy rocznie. Do tej kwoty bowiem podatnicy zwolnieni są z podatku, przez co oczywiście nie mogą również korzystać z ulg.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | ulga termomodernizacyjna | ulgi podatkowe | rozliczenia PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »