Ulga podatkowa IP Box. Co to jest i kto może skorzystać?

IP Box to rodzaj ulgi podatkowej, z jakiej mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy, których działalność kwalifikowana jest jako badawczo-rozwojowa i których dochód pochodzi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej objętej patentem czy prawem ochronnym. Jak sprawdzić, czy kwalifikujesz się do tej ulgi? Jak wiele możesz zyskać?

O co chodzi z IP Box?

 Jeśli jesteś przedsiębiorcą działającym w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i osiągasz dochody z kwalifikowanych praw własności, możesz zyskać bardzo wiele.

IP Box nie jest osobną formą opodatkowania (jak np. ryczałt czy podatek liniowy), ale ulgą, która uprawnia do odprowadzania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5 procent.

Z takiej ulgi mogą skorzystać wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarczą, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych według skali lub rozliczający się liniowo. Przy skali podatkowej stosuje się stawkę 12 lub 32 procent, a przy podatku liniowym - 19 procent. IP Box “zadziała" w obu przypadkach, obniżając podatek, jeśli spełnione zostaną dodatkowe warunki.

Reklama

Co to są kwalifikowane prawa własności intelektualnej?

Kwalifikowane prawa własności intelektualnej (czyli kwalifikowane IP) są dokładnie opisane w ustawie o PIT. Są nimi m.in. patenty, prawa ochronne na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, prawa z rejestracji topografii układu scalonego, prawa ochronne dla patentów na produkty lecznicze lub produkty ochrony roślin. Jednak najczęściej kwalifikowane IP pojawia się w kontekście sporej grupy zawodowej, jaką są programiści, ponieważ kwalifikowane IP obejmuje także autorskie prawa do programów komputerowych.

Czym jest działalność badawczo-rozwojowa?

W kontekście IP Box pojawia się jeszcze jeden warunek: aby móc skorzystać z ulgi, trzeba prowadzić działalność badawczo-rozwojową i w jej zakresie wytwarzać, ulepszać lub rozwijać produkty, które są wskazane przez ustawę jako kwalifikowane IP.

Działalność badawczo-rozwojowa to działalność, która jest wykonywana systematycznie i w ramach której podejmuje się prace rozwojowe lub badania naukowe. W wyniku takiej pracy np. powiększane są zasoby wiedzy dotyczące zastosowania danego produktu.

Co warto wiedzieć o IP Box?

Jak wynika z powyższych warunków, zdecydowanie ulga IP Box nie może być stosowana przez wszystkich. Podatnicy, którzy chcieliby rozliczać się w oparciu o preferencyjną stawkę, muszą spełniać szereg kryteriów i dopełnić wielu obowiązków.

Zalicza się do nich na przykład rozbudowaną dokumentację. Wymagane jest wyodrębnianie każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych i takie prowadzenie tych ksiąg, aby było łatwe ustalenie przychodów oraz kosztów uzyskania dochodu płynących z kwalifikowanych IP.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych w tym przypadku wymaga specjalistycznej wiedzy, którą można nabyć od eksperta w dziedzinie IP Box - np. księgowego.

Dodatkowo należy pamiętać, że IP Box jest ulgą, z której skorzystać można jedynie po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym. Zatem nawet, jeśli kwalifikujemy się do rozliczania się w oparciu o ulgę, nie możemy tego robić na bieżąco poprzez zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy.

Co ważne, w internecie skontaktować się można z wieloma księgowymi, którzy specjalizują się w ustalaniu, czy konkretna działalność wpisuje się w ramy ustalone dla ulgi IP Box i pomagają dopełnić formalności związanych z uzupełnieniem ksiąg rachunkowych oraz rozliczeniem rocznym. Formalności tych faktycznie jest sporo, jednak kwota, jaką można zyskać jest niebagatelna.

W przypadku dochodu na poziomie 10 tysięcy złotych miesięcznie dzięki zastosowaniu IP Box w portfelu może zostać więcej ok. 8700 złotych. Przy 20 tysiącach złotych dochodu miesięcznie oszczędności roczne wynoszą ponad 14 tysięcy.

Reasumując, chociaż IP Box jest ulgą dla stosunkowo wąskiej grupy osób prowadzących działalność, warto sprawdzić, czy nie kwalifikujemy się do jej uzyskania. Szczególnie, jest pracujemy w sektorze IT i przy różnorodnych produktach innowacyjnych.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga podatkowa | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »