Ulga na dzieci ze zmianami. Dochód może ją zablokować w trzech wypadkach

Czy ulga na dzieci jest zależna od dochodu? Co roku przed rozliczaniem PIT pytanie to zadaje sobie z pewnością niejeden rodzic. Nic w tym dziwnego, skoro ulga prorodzinna, jak oficjalnie brzmi nazwa wspomnianej ulgi na dziecko, jest najczęściej stosowanym w Polsce odliczeniem od PIT. Warto wiedzieć, że są trzy przypadki, gdy dochód może nas zdyskwalifikować z korzystania z ulgi.

Odpowiedź na pytanie czy ulga na dzieci jest zależna od dochodu znaleźć możemy, przeglądając zmiany, jakie w korzystaniu z ulgi prorodzinnej wprowadziły zapisy Polskiego Ładu. Te zmieniły jeden z limitów dotyczących zarobków w obrębie zainteresowanej ulgą rodziny. Wciąż jednak są jeszcze dwa dodatkowe ograniczenia w przyznawaniu prawa do odliczenia. Zanim jednak o tym, wskażmy warunki, jakie trzeba spełnić, by ubiegać się o to odliczenie od podatku.

Ulga prorodzinna. Kto może się starać o ulgę na dziecko?

Przede wszystkim do korzystania z ulgi na dziecko uprawnieni są rodzice sprawujący władzę rodzicielską, rodzice zastępczy dziecka lub jego prawni opiekunowie, ale tylko w wypadku, gdy dziecko żyje z nimi pod jednym dachem. Dzieci takich rodziców też mają do spełnienia pewne warunki, by zakwalifikować się do ulgi na dziecko.

Reklama

Rodzice, aby skorzystać z ulgi na dziecko, muszą posiadać potomstwo, które jest małoletnie lub nie przekroczyło jeszcze 25. roku życia, ale cały czas się uczy, a także i takie, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną. W tym ostatnim wypadku wiek dziecka nie ma żadnego znaczenia.

Czy ulga na dzieci jest zależna od dochodu? W jednym przypadku chodzi o zarobki dziecka

Ulga na dziecko jest zależna od dochodu w trzech przypadkach. Dwa z nich dotyczą rodziców, podczas gdy trzeci tyczy się zarobków otrzymywanych przez dziecko, na które ma być przyznana ulga prorodzinna. Przyjrzyjmy się temu ostatniemu, ponieważ zmiany w tym ograniczeniu wprowadził Polski Ład w 2022 roku.

Limit dochodów, którego przekroczenie dyskwalifikuje z otrzymania ulgi na dziecko, dotyczy dzieci do 25. roku życia, jeśli te wciąż się kształcą. Otrzymywany przez nie dochód może uniemożliwić przyznanie ulgi prorodzinnej, jeśli dziecko w poprzednim roku uzyskało dochód przekraczający dwunastokrotność renty socjalnej. 

W związku z tym, że suma wspomnianej renty wynosi 1338,44 zł, roczny dochód dziecka nie może przekroczyć 16 061,28 zł, bo inaczej ulga na dzieci przepadnie. 

Ulga na dzieci zablokowana dochodami. Po stronie rodziców są dwa takie przypadki

Dochody rodziców mogą stanąć na drodze do uzyskania ulgi prorodzinnej w dwóch wypadkach. Jeśli rodzic uzyskuje dochody jedynie opodatkowane podatkiem liniowym w wysokości 19 proc. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub też działów specjalnych produkcji rolnej, ulgi nie otrzyma.

Z odmową przyznania ulgi na dzieci mierzyć muszą się również rodzice, którzy opodatkowani są zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zarówno jednak w jednym i drugim wypadku może nas uratować dodatkowe źródło dochodów. Wystarczy, że w roku, którym obejmuje rozliczenie podatkowe, otrzymywaliśmy dochód opodatkowany według skali podatkowej, w zeznaniu podatkowym możemy wykazać kwotę ulgi, jakiej należy nam się odliczenie.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: podatek | PIT | ulga na dzieci | ulga podatkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »