Resort finansów pracuje nad nowym podatkiem. Projekt jeszcze w tym roku

Ministerstwo Finansów pracuje nad nową daniną, która dosięgnie niedostatecznie opodatkowane zyski dużych grup. Projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych, ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w tym roku.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić system globalnego podatku minimalnego dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika opisu projektu zamieszczonego w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Z wpisu wynika, że projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych, ma zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale tego roku.

Wskazano, że projekt implementuje do polskiego prawa przepisy dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej. Jej celem jest wdrożenie w Unii Europejskiej Globalnych zasad przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania ("zasad GloBE"), tj. głównej części tzw. Filaru II OECD.

Reklama

Globalny podatek minimalny już wkrótce?

Jak zauważono w wykazie, odpowiedzią na problemy opodatkowania międzynarodowego ma być wprowadzenie systemu tzw. globalnego podatku minimalnego. Jest to rozwiązanie, w którym największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą podlegały każdego roku sprawdzeniu, czy spełniają wymóg minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania: 15 proc. Jeśli efektywny poziom opodatkowania dochodu dla danej grupy międzynarodowej, w określonej jurysdykcji, będzie wynosił poniżej 15 proc., na taką grupę zostanie nałożony odpowiedni podatek wyrównawczy (ang. top-up tax).

Wyjaśniono, że wprowadzany projektem system globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego: globalny podatek wyrównawczy - w dyrektywie jako zasada włączenia dochodu do opodatkowania, krajowy podatek wyrównawczy - zależnie do kontekstu także z przymiotem "kwalifikowany" i podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatki | fiskus | skarbówka | globalne rynki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »