Nie wiesz, czy rozumiesz Polski Ład? Możesz wystąpić o indywidualną interpretację podatkową

Polski Ład okazał się niemałym wyzwaniem dla samych księgowych. Dlatego osoby nie zajmujące się na co dzień zagadnieniami z zakresu prawa podatkowego mogą czuć się zagubione próbując rozgryźć, czy w odpowiedni sposób zastosowują się do obecnych przepisów. Zawsze można sobie pomóc i wystąpić do Krajowej Informacji Skarbowej z prośbą o interpretację indywidualną.

Jak przypomina inFakt, możliwość wystąpienia do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z zapytaniem o interpretację danego przepisu i jego praktyczne zastosowanie ma każdy - zarówno podatnik, którego dane zagadnienie dotyczy, tak jak i osoba, którą ciekawi oficjalne stanowisko urzędu w danej kwestii.  

Jednocześnie indywidualna interpretacja podatkowa może dotyczyć zdarzenia, które już miało miejsce lub takiego, które może dopiero nastąpić - przykładowo rozliczenie danej ulgi w świetle nowych przepisów, czyli Polskiego Ładu. KIS odpowie na niemal każde pytanie, które dotyczy podatków od darowizn, spadków, PIT, CIT, VAT, czy kwestii związanych z akcyzą.

Reklama

Po co występować z zapytaniem do KIS?

Stanowiska Dyrektora KIS może być swego rodzaju parasolem ochronnym rozłożonym nad podatnikiem. Jeżeli interpretacja skierowana do urzędu potwierdzi odpowiednie zrozumienie przepisów przez składającego, może on bez obaw się do niej zastosować. 

Przy ewentualnej kontroli podatnik będzie mógł oprzeć swoja argumentację o stanowisko KIS. W ten sposób uniknie negatywnych konsekwencji, jak np. konieczności zapłaty odsetek. 

Należy jednocześnie pamiętać, że dana interpretacja dotyczy każdorazowo jednej, szczególnej sprawy. To znaczy, że nie można skorzystać z decyzji KIS wydanej w podobnym przypadku co nasz. Dodatkowo kontrola skarbowa może podważyć zasłanianie się indywidualną interpretacją, jeżeli dopatrzy się u podatnika innego stanu faktycznego niż ten opisany we wniosku.  

Dlatego należy zawsze jak najdokładniej opisać swój problem i poczekać z podejmowaniem decyzji na odpowiednią interpretację.

Jak złożyć wniosek o interpretację?

Wniosek można złożyć zarówno tradycyjnie, czyli listownie lub w urzędzie skarbowym, jak i przez internet, dzięki profilowi zaufanemu. Odpowiednie formularze znajdują się także na ePUAP oraz ORD-IN czy na stronie Krajowej Administracji Skarbowej.  

Ważnym jest, aby jak najszczegółowiej opisać dane zagadnienie, przedstawić własne stanowisko, jak rozumie się dany przepis oraz sformułować pytanie do KIS. Koszt takiego wniosku to 40 zł. Samo potwierdzenie dokonania płatności należy dołączyć do zapytania. Czas oczekiwania na wydanie stanowiska Dyrektora KIS wynosi do trzech miesięcy. 

Jednocześnie każdemu, kto wystąpił z zapytaniem, a kto nie zgadza się z odpowiedzią KIS, przysługuje możliwość złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od chwili otrzymania odpowiedzi, a samo wniesienie skargi kosztuje 200 zł.  

Alan Bartman 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »