Jest decyzja ws. stawki VAT na żywność. Rząd tłumaczy ją niską inflacją

Nie będzie przedłużenia obniżonej do 0 proc. stawki VAT na żywność - poinformowało Ministerstwo Finansów, tłumacząc swoją decyzję ostatnimi odczytami inflacji. Od kwietnia br. stawka podatku będzie więc wynosić 5 proc.

"W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze" - napisał MF w komunikacie.

Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 01.02.2022 roku. MF podaje, że została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 roku na poziomie 9,2 proc. (rdr).

"Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu obniżyła się do 3,9 proc. (rdr) i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych - do 4,9 proc. w styczniu (tj. najniżej od września 2021 r.)" - napisał MF.

Reklama

"Szacuje się, że w lutym i marcu zarówno inflacja (rdr), jak i tempo wzrostu cen żywności (rdr) utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem" - dodał.

Inflacja nie jest już tak wysoka, jak rok temu

Zerowa stawka VAT na żywność była jednym z elementów tarczy antyinflacyjnej - wówczas wskaźnik wzrostu cen (CPI) wynosił 8,5 proc. w ujęciu rocznym. Rok później było to już 18,4 proc. Z kolei najnowsze dane GUS wskazują na duży spadek inflacji - w styczniu br. wyniosła ona 3,9 proc. rdr. 

Spadek tempa wzrostu cen dóbr i usług to argument, dla którego rząd rozważał powrót do 5-procentowej stawki VAT na żywność od 1 kwietnia. 

- Wydaje się, że sytuacja cen żywności jest optymistyczna z wielu powodów (...) ma to związek z ogólna sytuacją na rynkach spożywczych - mówił w ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk.

- Moja rekomendacja jest taka, że moglibyśmy wrócić do 5 proc. (stawki VAT na żywność - red.), ale minister finansów będzie to jeszcze liczył - i będziemy obserwować, co się będzie działo; w każdej chwili możemy wrócić do 0 proc. - powiedział szef rządu.

Wyższa stawka VAT podniesie inflację?

Zerowa stawka VAT na żywność obejmuje obecnie m.in. mięso, ryby oraz przetwory z nich, mleko, jaja, warzywa owoce, zboża. Poprzedni minister finansów, Andrzej Kosztowniak, wydał obowiązujące obecnie rozporządzenie, gdzie zawarto informację, że obniżenie podatku na te produkty do końca kwartału br. obniży wpływy budżetowe z tytułu podatku VAT o ok. 2,75 mld zł

Jak podkreślał podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński podniesienie stawki VAT na żywność może być jednym z czynników, który podniesie inflację w tym roku.

- Musimy brać pod uwagę wszystkie czynniki, które pchają inflację w górę (..) Dominującym czynnikiem jest niepewność. Ta niepewność powoduje, ze utrzymujemy stopy na tym samym poziomie (..) Osiągniecie celu inflacyjnego obarczone jest wielką niepewnością i przekonaniem bliskim pewności, ze inflacja w drugiej połowie roku wzrośnie. Nie z powodu błędów NBP, ale z innych powodów: podatek VAT na żywność. To by oznaczało podwyższenie poziomu inflacji o 0,9 pkt proc. według nas - powiedział, dodając, że innym powodem wzrostu inflacji jest możliwe odmrożenie cen energii.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: VAT | zerowy VAT | zerowy VAT na żywność | minsterstwo finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »