Czy PIT-37 rozliczy Urząd Skarbowy, czy trzeba to zrobić samemu?

Początek nowego roku nierozłącznie wiąże się z koniecznością przygotowania rocznych deklaracji podatkowych. Taką deklarację muszą złożyć wszystkie osoby, które otrzymywały w poprzednim roku opodatkowany przychód. Jak złożyć PIT-37? Czy trzeba to robić samodzielnie? Kiedy urząd skarbowy przygotowuje PIT za podatnika?

Kto musi złożyć PIT-37?

PIT-37 to jeden z najpopularniejszych formularzów do złożenia deklaracji podatkowej, który wypełnia większość Polaków. Ten formularz muszą złożyć osoby, które otrzymują przychody m.in.: z tytułu umowy o pracę, umów cywilnoprawnych lub emerytur. Ponadto rozliczenie PIT-37 składają osoby, które uzyskują przychody z zasiłków przedemerytalnych, pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, ze świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy, np. zasiłku bez bezrobotnych oraz przychody z praw autorskich i innych praw majątkowych.

Czy musisz rozliczać PIT-37 samodzielnie?

Samodzielnie rozliczenie deklaracji podatkowej nie jest prostym zadaniem, nic więc dziwnego, że wiele osób ma z tym trudności. Od 2019 r. jednak podatnicy, którzy korzystają z elektronicznej wysyłki deklaracji, nie muszą martwić się samodzielnym rozliczaniem PIT-u.

Od 15 lutego 2024 r. na platformie Twój e-PIT będzie dostępna gotowa deklaracja PIT-37, którą przygotował urząd skarbowy. Organ skarbowy przygotowuje bowiem PIT-37 w oparciu o informacje pochodzące od płatników oraz na podstawie danych dostępnych organom skarbowym z innych urzędów i instytucji administracji publicznej.

Reklama

Oznacza to, że podatnik musi wyłącznie sprawdzić roczną deklarację PIT-37 pod względem poprawności. Przygotowane zeznanie można również uzupełnić o dodatkowe informacje, m.in. dotyczące ulg podatkowych czy wspólnego rozliczenia z małżonkiem. W razie niezgodności natomiast wystarczy poprawić deklarację, zaakceptować ją i odesłać elektronicznie do urzędu przez portal Twój e-PIT.

Do kiedy należy złożyć rozliczenie PIT-37 do urzędu skarbowego?

PIT-37, tak jak pozostałe deklaracje podatkowe należy złożyć maksymalnie do 30 kwietnia 2024 roku. Jeżeli podatnik nie złoży w tym terminie deklaracji, która znajduje się w usłudze Twój e-PIT, to wówczas automatycznie zostanie ona zaakceptowana i uznana za poprawną.

Jeżeli jednak podatnik, mimo że jego deklaracja jest dostępna na platformie Twój e-PIT wyśle do urzędu samodzielnie przygotowane zeznanie podatkowe, to wtedy za ważną deklarację zostanie uznana ta, którą podatnik wysłał pocztą lub dostarczył do urzędu osobiście.

Kiedy zwrot podatku z deklaracji podatkowej PIT?

Termin zwrotu nadpłaconego podatku PIT zależny jest od sposobu złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Jeżeli PIT został złożony drogą tradycyjną, czyli w placówce organu skarbowego osobiście lub przesłany drogą pocztową, to wtedy urząd skarbowy ma 3 miesiące na zwrot podatku. Jeżeli zaś PIT został złożony droga elektronicznie, to wówczas urząd skarbowy zwróci nadpłacony podatek w ciągu maksymalnie 45 dni.

Najszybciej zwrot nadpłaconego podatku otrzymają osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, które na zwrot będą czekać maksymalnie 30 dni.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | podatki | PIT 37 | urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »