Boom na nieruchomości komercyjne w Polsce. Inwestorzy wydali 50 mld euro

W latach 2012-2022 w nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano ponad 50 mld euro - wynika z danych CBRE. Do 2020 roku największym zainteresowaniem cieszyły się biura oraz obiekty handlowe. W ostatnich latach (2020-2021) najpopularniejsze były magazyny.

- W ostatnim dziesięcioleciu polskie nieruchomości komercyjne przeżywały boom. Wzrost wartości inwestycji spowolnił nieco w pandemii, ale w dłuższej perspektywie spodziewamy się powrotu na ścieżkę wzrostu. Od 2012 roku inwestycje przekroczyły 50 mld euro, czyli ponad 200 mld zł. Stale obecni byli w naszym kraju inwestorzy z Europy. Kapitał napływał też z innych regionów świata, np. z Ameryki Północnej i Azji. Jeśli chodzi o poszczególne sektory na rynku, to przez wiele lat uwagę przyciągały przede wszystkim biura i nieruchomości handlowe. Dopiero od 2020 roku prym zaczęły wieść magazyny i ten trend był kontynuowany w 2021 roku - mówi Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.

Reklama

Spośród 50 mld euro zainwestowanych w polskie nieruchomości w ostatnim dziesięcioleciu najwięcej ulokowano w biura. Łącznie była to suma ponad 19,5 mld euro, czyli 39 proc. całości. Rekordowy dla rynku biurowego był 2019 rok, w którym do sektora popłynęło ponad 3,8 mld euro. Na drugim miejscu znalazły się nieruchomości handlowe, z niemal jedną trzecią udziału w całym wolumenie i niemal 15,9 mld euro zainwestowanymi w ciągu 10 lat. Największym zainteresowaniem wśród zagranicznych inwestorów obiekty handlowe cieszyły się latach 2017-2018, gdy napływ nowego kapitału przekroczył 2 mld euro w każdym roku. Magazyny w ciągu ostatniego dziesięciolecia przyciągnęły ponad 13 mld euro, a więc ponad jedną czwartą całego wolumenu.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Kapitał płynął z Europy

Jeśli chodzi o kierunek, z którego płynął do Polski kapitał, prym wiodły kraje Europy. Inwestorzy ze Starego Kontynentu w ciągu 10 lat ulokowali w naszym kraju niemal połowę całej kwoty - ponad 24 mld euro. Nieco ponad 8,5 mld euro, a więc 17 proc., zainwestowali przedstawiciele Ameryki Północnej. Na trzecim miejscu znaleźli się inwestorzy z Azji, którzy ulokowali na polskim rynku nieruchomości komercyjnych ponad 5,5 mld euro, co stanowi 11 proc. wszystkich nakładów. Najwyższe wartości pochodzący z Azji kapitał osiągnął w latach 2019-2020, przekraczając w każdym z nich kwotę 1,7 mld euro. Udział rodzimych inwestycji w ostatnim dziesięcioleciu wyniósł w sumie prawie 2,9 mld euro, czyli 6 proc. wszystkich nakładów.

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości komercyjne | magazyny | biura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »