​Szwed: w najbliższym czasie nic się nie zmieni dla Polaków pracujących w Anglii

Sobota, 25 czerwca 2016 (11:17)

Przepisy związane z podejmowaniem pracy w Wielkiej Brytanii zmienią się po jej wyjściu z UE, ale nie stanie się to w najbliższym okresie - przewiduje wiceszef MRPiPS (resort rodziny, pracy i polityki społecznej) Stanisław Szwed. Jego zdaniem dla Polaków pracujących w Anglii na razie nic się nie zmieni.

Zdjęcie

Wiceminister polskiego rządu namawia do powrotu z Wysp /123RF/PICSEL
Wiceminister polskiego rządu namawia do powrotu z Wysp
/123RF/PICSEL

W czwartkowym referendum za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej opowiedziało się 51,9 proc. głosujących; udział wzięło 72,2 proc. uprawnionych. Pytany, czy wyjście Wielkiej Brytanii z UE odbije się na pracujących tam Polkach, Szwed wyraził przekonanie, że w najbliższym okresie nic się nie zmieni.

- Wielka Brytania jest pragmatycznym krajem i nie przypuszczam, że tutaj będą jakieś zawirowania. Tym bardziej, że to dopiero pierwsze decyzje, proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE będzie trwał - ocenił.

Reklama

Obywatele Ukrainy szturmują nasz rynek

Dynamicznie rozwijająca się polska gospodarka i powstające nowe miejsca pracy sprawiają, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem pracy dla cudzoziemców, przede wszystkim ze Wschodu. W ubiegłym roku w Powiatowych Urzędach Pracy zarejestrowano ponad 782 tys. wniosków o zamiarze powierzenia wykonywania... czytaj więcej

Przyznał, że jeśli chodzi o podejmowanie pracy, pod względem prawnym sytuacja po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE będzie inna, ale - jak ocenił - w najbliższym okresie nic się na pewno nie będzie działo.

- Myślę, że Polacy nadal będą pracować w Wielkiej Brytanii, a jeśli będą wracać do kraju, to będziemy bardzo zadowoleni, bo czekamy na nich, są miejsca pracy, sytuacja się poprawia i warto rozważać powrót. (...) Jeśli będą wracać, to będziemy się cieszyć, bo potrzebujemy wykwalikowanych pracowników, trzeba im stworzyć warunki, żeby można było tu godnie pracować i godnie żyć - podkreślił wiceminister.

- Polityka naszego rządu idzie w tym kierunku, żeby stwarzać jak najlepsze warunki do pracy w naszym kraju - dodał.

Pracodawcy zwracają uwagę, że Brexit może być odczuwalny dla Polaków mieszkających na wyspach - tych którzy mają solidne pozycje zawodowe, jak i polskich właścicieli firm w Wielkiej Brytanii, bo będą musieli pracować czy prowadzić biznes w oparciu o brytyjskie regulacje, a nie unijne.

Według analityka ds. europejskich Instytutu Spraw Publicznych Aleksandra Fuksiewicza, Brexit nie powinien dotknąć osób, które mieszkają w Wielkiej Brytanii, mają prawa do mieszkania i pracy.

Uważa on, że zmieni się jednak sytuacja osób, które jeżdżą tam na jakiś czas, np. do prac sezonowych. Zwrócił uwagę, że następstwa Brexitu nie będą natychmiastowe - muszą się rozpocząć negocjacje, które mają potrwać dwa lata; a cały proces opuszczania UE potrwa znacznie dłużej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:praca | praca na Wyspach | emigranci
POLECANE zwiń