Sytuacja na rynku pracy w I kwartale 2017 roku

Wtorek, 11 kwietnia 2017 (06:00)

Pierwszy kwartał 2017 roku nie zaskakuje. Zgodnie z prognozami ekspertów bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie, a ofert pracy przybywa, jednak tempo wzrostu ich liczby nie jest już tak zawrotne jak w roku ubiegłym.

Zdjęcie

Czescy pracodawcy chętnie zatrudniają polskich pracowników, kusząc ich wyższymi niż w Polsce zarobkami /123RF/PICSEL
Czescy pracodawcy chętnie zatrudniają polskich pracowników, kusząc ich wyższymi niż w Polsce zarobkami
/123RF/PICSEL

Na portalu Praca.pl liczba publikowanych ogłoszeń o pracę zwiększyła się  o 4 procent w stosunku do pierwszego kwartału 2016 roku. Perspektywy zatrudnienia również napawają optymizmem - aż 18 procent przedsiębiorstw deklaruje, że w II kwartale tego roku będzie zwiększać zatrudnienie.

Zdjęcie

  /Praca.pl
 
/Praca.pl

Zmiana rozkładu sił

Analiza ofert pracy zamieszczonych na Praca.pl w zeszłym roku jednoznacznie plasowała województwo dolnośląskie na pozycji lidera. W pierwszym kwartale tego roku na pierwsze miejsce wśród województw z największą liczbą ofert pracy wysunęło się województwo mazowieckie, przesuwając dotychczasowego lidera na miejsce drugie. Znacznie wzrosła też liczba ofert pracy publikowanych w województwach pomorskim i śląskim.

Zdjęcie

  /Praca.pl
 
/Praca.pl

W pierwszym kwartale 2017 roku portal Praca.pl odnotował wzrost liczby ofert pracy w Gdańsku o 39 proc., w Szczecinie o 14 proc. i w Warszawie o 9 proc.

Pracownika produkcyjnego pilnie zatrudnię

W pierwszym kwartale 2017 roku najwięcej ofert pracy publikowanych było w obszarach:

 • Sprzedaż i obsługa klienta
 • Praca fizyczna
 • Przemysł i produkcja
 • Informatyka i administracja
 • Inżyniera i projektowanie

Zgodnie z prognozami na rynku pracy największe jest zapotrzebowanie na pracowników fizycznych (wzrost ogłoszeń o pracę z tego obszaru na poziomie 109 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 roku) oraz  produkcyjnych (wzrost o 72 proc.).

Niezmiennie najwięcej ofert pracy publikowanych jest w obszarze sprzedaż i obsługa klienta, aż 25 proc. wszystkich ogłoszeń pochodzi właśnie z tego obszaru. 

Wzrost liczby ogłoszeń z obszarów zawodowych, w których jest ich najwięcej, szczególnie widoczny jest w województwach: opolskim, łódzkim i lubuskim.

W województwie śląskim pracodawcy znacznie częściej niż w pierwszym kwartale 2016 roku szukali pracowników w obszarze informatyki (wzrost liczby ogłoszeń o 51 proc.) oraz inżynierii i projektowania (wzrost o 27 proc.).

Najczęściej poszukiwani pracownicy:

 • Pracownik produkcyjny
 • Księgowy
 • Przedstawiciel handlowy
 • Specjalista ds. sprzedaży
 • Specjalista ds. administracyjnych

Na jakie stanowiska Polacy aplikują najczęściej?

Analiza aplikacji niezmiennie wskazuje, że największą popularnością wśród kandydatów cieszą się stanowiska związane ze sprzedażą i obsługą klienta.

Kandydaci najczęściej aplikują na następujące stanowiska:

 • Sprzedawca
 • Przedstawiciel handlowy
 • Pracownik biurowy
 • Specjalista ds. administracyjnych
 • Pracownik produkcyjny

Z największą konkurencją natomiast powinny liczyć się osoby kandydujące na stanowiska związane z pracą biurową, administracją oraz bazami danych.

Warto uczyć się czeskiego

Liczba ogłoszeń o pracę, w których wymagana jest znajomość języka obcego, nieznacznie zmalała w stosunku do analogicznego okresu w 2016 roku. Wyjątkiem są oferty pracy, w których wymagana jest znajomość języka czeskiego - ich liczba wzrosła aż o 66 proc.

W Czechach bezrobocie jest na bardzo niskim poziomie, w lutym wyniosło 5,1 proc. W związku z tym czescy pracodawcy chętnie zatrudniają polskich pracowników, kusząc ich wyższymi niż w Polsce zarobkami. Udanej współpracy sprzyja z pewnością bliskość kulturowa, językowa i geograficzna.

Podsumowanie specjalistów Praca.pl

Od dłuższego czasu pracownicy czują się coraz pewniej na rynku pracy. Utrzymujący się niski poziom bezrobocia powinien sprzyjać wzrostowi wynagrodzeń. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w lutym średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w porównaniu ze styczniowym o 28 zł (do poziomu 4305 zł.), a w porównaniu z lutym 2016 roku aż o 168 zł.  Wiele też zależy od samych pracowników. Badania Praca.pl wskazują, że 27 proc. ankietowanych boi się zapytać o podwyżkę. Eksperci Praca.pl prognozują, że korzystna z punktu widzenia pracowników sytuacja powinna wpłynąć również na większą odwagę w trudnych rozmowach o podwyżce.


Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:praca | rynek pracy
POLECANE zwiń