Święta dadzą 15 000 tymczasowych miejsc pracy

Środa, 3 grudnia 2014 (06:00)

​Zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w okresie od listopada do stycznia jest nawet dwukrotnie wyższe niż w pozostałych miesiącach. Na dodatkową pracę w okresie świątecznym może liczyć około 15 000 osób w całej Polsce - wynika z analizy ekspertów firmy Work Service.

Zdjęcie

Święta dadzą 15 000 tymczasowych miejsc pracy /AFP
Święta dadzą 15 000 tymczasowych miejsc pracy
/AFP

Święta Bożego Narodzenia to doskonały czas na dodatkowy zarobek. Work Service szacuje, że w tym roku liczba zatrudnionych do prac świątecznych wyniesie około 15 000 osób.

Z tego 65 procent będą stanowić promotorzy i promotorki w świątecznych przebraniach, a pozostała grupa to głównie osoby zatrudnione na stanowiskach merchandiserów, czy osoby do pakowania prezentów.

Reklama

Lista zawodów świątecznych jest jednak dłuższa i zawiera nie tylko prace charakterystyczne dla świąt, ale także zajęcia, które z uwagi na wzmożoną sprzedaż w tym okresie wymagają dodatkowych pracowników (np. do obsługi kelnerskiej). Największe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w okresie świątecznym wystąpi w województwach: mazowieckim, śląskim, małopolskim, pomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

Zdjęcie

  /&nbsp
 
/ 

Wynagrodzenia osób zatrudnionych do prac tymczasowych związanych ze świętami nie uległy zmianie w stosunku do roku poprzedniego. Na najwyższe stawki mogą liczyć promotorzy prowadzący kampanie wizerunkowe marek i produktów, gdzie powszechnym wymogiem jest posługiwanie się językiem obcym.

Do takich prac zaliczamy na przykład promocje w strefach bezcłowych, na lotniskach, w prestiżowych hotelach, czy podczas bankietów świątecznych. Dobrze opłacanym zajęciem jest również praca w charakterze świętego Mikołaja, którego stawka za godzinę pracy może wynieść 23-30 zł.

Na atrakcyjny zarobek mogą również liczyć sprzedawcy choinek, otrzymując 9-25 zł za godzinę pracy. Sprzedawca karpi otrzyma wynagrodzenie oscylujące w granicach 10-18 zł za godzinę. Podobnie śnieżynka, która promując produkty w super- i hipermarketach może liczyć na stawki od 8 do 16,5 zł za godzinę pracy. Najniższe stawki oferowane są pracownikom zatrudnianym do prac najprostszych, jak na przykład pakowanie prezentów (9-13 zł).

- Przed świętami mamy do czynienia ze zwiększonym zainteresowaniem na rekrutacje pracowników do prac tymczasowych. Dla kandydatów to nie tylko dobry czas na dodatkowy zarobek, ale także szansa na ciekawą i kreatywną pracę. Najczęściej korzystają z tej możliwości studenci i osoby uczące się. Kłopotu ze znalezieniem chętnych do prac świątecznych praktycznie nie doświadczamy. Wydatki Polaków związane ze świętami z roku na rok są coraz wyższe, co bardziej motywuje do dodatkowej pracy - mówi Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

źródło: Work Service

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
Więcej na temat:praca tymczasowa
POLECANE zwiń