Superpraca pod Bramą Dolomitów

Sobota, 8 września 2012 (06:00)

Położone u podnóża włoskich Alp Bolzano to jeden z dziesięciu regionów w Europie mogących się pochwalić najniższą stopą bezrobocia. Wynosi ona tam zaledwie 3,3 proc. Największe szansę na zatrudnienie w tej prowincji mają osoby mówiące dobrze w języku niemieckim.

Zdjęcie

Pracy w Bolzano jest bardzo dużo /123RF/PICSEL
Pracy w Bolzano jest bardzo dużo
/123RF/PICSEL
Bolzano (po niemiecku: Bosen) to niemieckojęzyczny region południowego Tyrolu. Mowa Goethego - na równi z włoskim - posiada tam status języka urzędowego. Stolicą prowincji jest Bolzano. To największe miasto regionu, położone tuż przy granicy włosko-austriackiej. Mieszka tam ponad 100 tys. osób, z czego 25 proc. mówi po niemiecku. W innych rejonach prowincji odsetek ten sięga nawet 90 proc. Wynika to z faktu, że jeszcze do 1919 roku Bolzano stanowiło część imperium austro-węgierskiego. Dlatego też nie powinno nikogo dziwić dwujęzyczne nazewnictwo ulic miasta. Główną atrakcją turystyczną regionu jest pasmo Dolomitów, wysokich gór o majestatycznych szczytach.

1000 euro miesięcznie

Jeśli wystarczająco dobrze znasz język niemiecki, to znalezienie zajęcia w tym regionie nie powinno ci sprawić większych kłopotów. Pracy w Bolzano i okolicznych miejscowościach jest naprawdę dużo, szczególnie dla kobiet. To region turystyczny, w którym utrzymuje się stałe zapotrzebowanie na pokojówki. Oferty pracy w hotelach i pensjonatach są bardzo atrakcyjne. Można zarobić 1000 euro miesięcznie, mając przy tym zagwarantowany bezpłatny nocleg. Dzięki temu można odłożyć większość zarobionych pieniędzy.

Reklama

Tamtejsi pracodawcy poszukują też pracowników gastronomii do kuchni i restauracji Wśród ogłoszeń można znaleźć oferty dla kucharzy, pomywaczy, kelnerów i barmanów. W przypadku stanowisk związanych z obsługą klienta nie obejdzie się bez doświadczenia w zawodzie. Dotyczy to w szczególności kucharzy i kelnerów.

Na przełomie sierpnia i września można zaczepić się na kilka tygodni przy zbiorze jabłek. Z kolei zimą pracodawcy poszukują pracowników do obsługi miłośników białego szaleństwa w hotelach, restauracjach i na nartostradach.

"Dolomiten Zeitung"

Zajęcia w Bolzano warto zacząć szukać jeszcze przed wyjazdem z Polski. Ogłoszenia z pracą w tym regionie znajdziesz na stronie internetowej www.stol.it/Dolomiten w dziale Stellenmarkt. Być może któryś z namiarów zapewni ci zatrudnienie zaraz po przyjeździe. Szukając zajęcia na miejscu rozpocznij od wizyty w miejscowych agencjach pracy. Warto też zajrzeć do włoskiego biura zatrudnienia. We wszystkich tych miejscach bez problemu dogadasz się w języku niemieckim.

Niezwykle pomocne może się też okazać zamieszczenie ogłoszenia w gazecie. Jednym z najbardziej poczytnych tytułów w tym rejonie jest niemieckojęzyczny "Dolomiten Zeitung". Dwa razy w tygodniu, w środę i sobotę można tam znaleźć blisko pół tysiąca ofert pracy. Dostępne są one także na stronie internetowej pisma www.dolomiten.it oraz na portalu www.athesia.com. W zależności od liczby wyrazów, koszt publikacji jednego ogłoszenia waha się w granicach 20-25 euro. W Bolzano ukazują się także "Die neue Südtiroler Tageszeitung", "Südtirol 24h" i "Südtiroler Wirtschaftszeitung".

Zakwaterowanie

Szukając zajęcia w Bolzano radzimy skupić się na tych ofertach, w których pracodawcy zapewniają pracownikom dach nad głową. Zawsze wyjdzie to taniej niż wynajem pokoju na własną rękę. W przypadku pracowników hoteli i pensjonatów istnieje możliwość bezpłatnego noclegu.

Większość kwater dostępnych w tym rejonie kosztuje w granicach 40 euro za dobę, ale jak się dobrze poszuka można znaleźć coś tańszego, nawet za 15-20 euro. O zakwaterowanie najlepiej podpytać ludzi najbardziej zorientowanych w mieście, a do takich zawsze należą taksówkarze.

Decydując się na wyjazd do Bolzano musisz wiedzieć, że to jedno z najdroższych miast na Półwyspie Apenińskim. Ceny są tam o 5,6 proc. wyższe od średniej krajowej.

Inne niemieckojęzyczne miasta regionu, w których warto rozejrzeć się za pracą to: Brixen, Klausen, Bruneck, Sterzing, Leifers i Schlanders. Prawie w każdym z nich ukazują się niemieckie gazety, w których znajdziesz rubryki z ofertami pracy. W Brixen wychodzi "Der Brixer" (www.brixer.net), w Sterzing - "Der Erker", a w Schlanders - "Der Vinschger" (www.dervinschger.it).

Maciej Sibilak

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Oferty pracy - pomocnik kucharza, tel. 334/9675724. - kelnerka, praca w hotelu, Parkhotel Holzerhof, Meransen. tel. 0472/520100 - poszukujemy młodych pracowników hotelu, czekamy na Twój telefon lub e-mail., Seehotel Sparer, kontakt: tel 0471/664061, e-mail: info@seehotel-sparer.it - kelnerka, praca od zaraz, Schloss-Ried-Straße 10, tel. 348/2401807 - poszukujemy kelnera lub kelnerki, wymagany j. niemiecki, praca w nocy, dobre zarobki, tel. 347/0535063 Przydatne linki: - www.job.bz.it - oferty pracy w Dolomitach, strona dostępna w językach włoskim i niemieckim - www.jobrapido.it - wyszukiwarka ofert pracy (najlepiej wpisać nazwę konkretnego regionu, np. Val Gardena w pierwszą rubrykę) - www.stol.it/Dolomiten

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń