Rząd zajmie się we wtorek propozycją RDS ws. zmian w kodeksie pracy

Poniedziałek, 16 stycznia 2017 (11:47)

​Wydłużenie czasu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę z siedmiu do 21 dni - takie m.in. zmiany w kodeksie pracy proponuje strona pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego. Propozycją RDS zajmie się we wtorek Rada Ministrów.

Zdjęcie

Przewodniczący zespołu problemowego ds. prawa pracy RDS Jacek Męcina /Newseria Biznes
Przewodniczący zespołu problemowego ds. prawa pracy RDS Jacek Męcina
/Newseria Biznes

W październiku RDS podjęła uchwałę ws. zmian w kodeksie pracy i przedstawiła projekt ustawy w tej sprawie, który trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort, zgodnie z ustawą o RDS, skierował propozycję do Rady Ministrów. Jeśli rząd pozytywnie zaopiniuje projekt, trafi on do Sejmu.

Obowiązują już zmiany w prawie pracy, które dotyczą wypowiadania umów o pracę, funduszy świadczeń socjalnych i regulaminów pracy. czytaj więcej

- To pierwsza inicjatywa ustawodawcza RDS - podkreślił przewodniczący zespołu problemowego ds. prawa pracy RDS Jacek Męcina. Zwrócił uwagę, że wydłużenie terminu na odwołanie od wypowiedzenia to kompromis między stroną pracodawców a pracowników.

Reklama

Jak zaznaczył, w projekcie jest także propozycja rozszerzenia możliwość mediacji między pracodawcą, a pracownikiem. Jego zdaniem, da to możliwość polubownego rozwiązania sporów i odciąży sądy. - Nie mogliśmy wprowadzić obowiązku tej mediacji. Ale pracodawca jest zobowiązany do poinformowania o tej możliwości pracownika. Myślę, że to nie jest duża zmiana, ale niesłychanie istotna. Wprowadza nowy mechanizm, pozasądowy - wyjaśniał Męcina.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że wydłużenie do 21 dni czasu na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę "umożliwi pracownikowi rozsądne rozważenie wszystkich okoliczności danej sprawy, a jednocześnie zapewni ograniczenie w czasie rozstrzygania sporów z zakresu rozwiązywania umów o pracę".

Propozycja zakłada również "wspieranie polubownych metod rozwiązywania sporów". "Głównym celem proponowanych rozwiązań jest promowanie mediacji, jako alternatywnej metody rozstrzygania sporów w sprawach z zakresu prawa pracy. Polega ona na przyznaniu pracowników równorzędnej pozycji w budowaniu relacji z pracodawcą" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w prawie pracy dotyczą także zwalniania pracowników /MarketNews24

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:kodeks pracy | praca | Polska
POLECANE zwiń