Rosnący popyt na inżynierów i specjalistów IT

Sobota, 26 października 2013 (07:00)

Branża IT niezmiennie króluje pod względem liczby ogłoszeń o pracę. Drugi w kolejności był sektor sprzedaży, a podium zamykały ex aequo - ogłoszenia dotyczące zawodów technicznych oraz z kategorii finanse i bankowość z wynikiem 7 proc. - wynika z analizy ofert pracy opublikowanych na monsterpolska.pl.

Zdjęcie

W najlepszej sytuacji niezmiennie są specjaliści pracujący w branży IT /123RF/PICSEL
W najlepszej sytuacji niezmiennie są specjaliści pracujący w branży IT
/123RF/PICSEL

Ponad połowa pracodawców poszukuje specjalistów IT

W najlepszej sytuacji niezmiennie są specjaliści pracujący w branży IT. Oferty pracy skierowane do kandydatów z tego właśnie sektora stanowiły prawie 55 proc. wszystkich ogłoszeń. Trend ten nie zmienia się od dłuższego czasu, co świadczy o stałym rozwoju tej branży.

Ofert pracy nie brakowało przede wszystkim dla programistów.

Reklama

- Pomimo dużej liczby ofert pracy, kandydaci nie powinni jednak zapominać o rozwoju i nauce tak, aby nadążać za dynamicznym rozwojem nowych technologii. Poza posiadanymi przez nich specjalistycznymi umiejętnościami, dla pracodawców ważne są kompetencje miękkie, w zakresie zarządzania projektami oraz znajomość języków obcych - komentuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły oferty skierowane do handlowców, inżynierów oraz księgowych i specjalistów ds. finansów. Liczba ogłoszeń wahała się w granicach 7-8 proc. Podobnie sytuacja przedstawiała się w poprzednich miesiącach. Najmniej ogłoszeń dotyczyło pracy w takich dziedzinach jak prawo, ubezpieczenia czy opieka zdrowotna (z wynikiem 0,2-0,3 proc.). 

Rozwój Centrów Usług Wspólnych

Wśród ofert pracy prawie 58 proc. stanowiły ogłoszenia opublikowane przez Centra Usług Wspólnych oraz firmy outsourcingowe. Podobnie jak w poprzednich miesiącach tego roku poszukiwały pracowników do działów IT/inżynieria, finanse/księgowość oraz na stanowiska techniczne.

- Pracownicy zainteresowani pracą w tym sektorze muszą znać języki obce i to bardzo często języki niszowe, tj. szwedzki czy flamandzki chociażby. Dodatkowo, muszą się charakteryzować wysoko rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi oraz nastawieniem na pracę w międzynarodowych zespołach. To dobry start dla młodych i wykształconych kandydatów - dodaje Małgorzata Majewska.

We wrześniu ofert pracy było o 2,5 proc. więcej niż w sierpniu, jednak o 4 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Monster Polska
POLECANE zwiń