Rezerwy pracowników w Polsce

Wtorek, 18 kwietnia 2017 (09:13)

Sytuacja na rynku zatrudnienia coraz bardziej sprzyja pracownikom. Wielu pracodawców ma problem ze znalezieniem odpowiednich ludzi. Jednk, jak podkreśla ekspert rynku pracy Łukasz Komuda, Polska ma ogromne rezerwy pracowników.

Zdjęcie

Polska ma ogromne rezerwy pracowników? /123RF/PICSEL
Polska ma ogromne rezerwy pracowników?
/123RF/PICSEL

Dodaje, że mamy około 1 miliona 300 tysięcy zarejestrowanych bezrobotnych. Do tego milion osób niepełnosprawnych, pół miliona studentów, którzy też mogliby na rynku pracy się odnaleźć, czy dwa miliony osób, ktore zatrudniły się za granicą - wylicza rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej.
Według Łukasza Komudy trudności ze znalezieniem pracowników wynikają przede wszystkim z zasobności lokalnego rynku pracy. Jeśli nawet gdzieś brakuje ludzi to jest problem z naszą mobilnością. Ekspert zwraca uwagę, że Polacy nie mają szansy korzystać na przykład z publicznego mieszkalnictwa. Przeniesienie się oznacza zakup albo wynajem mieszkania. Koszty wynajmu są dość wysokie więc zmiana miejsca zamieszkania z całą rodziną jest decyzją trudną, nie mówiąc już o rodzinnych czy lokalnych więzach - dodaje Łukasz Komuda.
Problemem jest również brak taniego transportu, który pozwalałby codziennie w ruchu wahadłowym docierać do miejsca zatrudnienia. Japończycy na przykład potrafią dojeżdżać codziennie po 250 kilometrów, gdyż mają szybkie pociągi, na które mogą sobie pozwolić. W Polsce jest to nie do wyobrażenia. W związku z tym te rynki są u nas mocno zregionalizowane.
Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej zaznaczył też, że drobni przedsiębiorcy nie zawsze mogą sobie pozwolić na oczekiwany duży wzrost wynagrodzeń. Mała firma często nie jest w stanie wytworzyć takiej wartości dodanej, by mogła wynagrodzenia podwoić. Łukasz Komuda zwrócił uwagę, że część pracodawców jeśli nawet ma nadwyżkę, to niechętnie dzieli się nią z pracownikami.

Spada liczba kobiet aktywnych zawodowo /Newseria Biznes

Reklama

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:Polska | bezrobocie | trwale bezrobotni
POLECANE zwiń