Pracowniku, ty też powinieneś przeprowadzić ze swoim przyszłym pracodawcą rozmowę kwalifikacyjną

Poniedziałek, 20 marca 2017 (06:00)

Rynek kandydata powoduje, że coraz bardziej to pracodawcy muszą zabiegać o pracowników niż pracownicy o pracę. Dlatego też nie warto podejmować pracy pierwszej z brzegu. Przed podpisaniem umowy z przyszłym szefem należy starannie ocenić zarówno jego samego, jak i firmę. Jak to zrobić?

Pracowniku, ty też powinieneś przeprowadzić ze swoim przyszłym pracodawcą rozmowę kwalifikacyjną /infoWire.pl

- Wybór pracodawcy jest bardzo ważnym wyborem w życiu każdego człowieka. To, z kim się zwiążemy, może rzutować na to, kim będziemy za pięć, dziesięć lat - mówi Marika Stasinowska z firmy HRK.

Jak stwierdzić, czy do danej firmy opłaca się dołączyć? Przede wszystkim trzeba ocenić jej atrakcyjność, a więc sprawdzić, czy między innymi zapewnia rozwój zawodowy, daje duże szanse na awans, gwarantuje stabilność zatrudnienia, ma wysoką kulturę organizacyjną, a także czy oferuje wartościowe świadczenia dodatkowe. Oprócz tego dowiedzmy się, jakie są plany rozwojowe danej organizacji.

Reklama

Brak rąk do pracy. Polski problem na lata

- ​Na polskim rynku pracy dokonują się historyczne zmiany, które mogą przełożyć się negatywnie na polską gospodarkę - ostrzegają analitycy. czytaj więcej

Jeszcze przed pójściem na spotkanie z potencjalnym pracodawcą dobrze jest poszukać o nim informacji w internecie. Tym, co na pewno ma prawo nas zaniepokoić, jest duża rotacja pracowników w przedsiębiorstwie. Często świadczy ona o tym, że w firmie dzieje się coś złego. Sygnałem ostrzegawczym są również wpisy mówiące, że pracodawca popełnia różne błędy, które demotywują zatrudnionych. Na przykład niewystarczająco zapoznaje nową osobę z jej obowiązkami i funkcjonowaniem firmy albo zleca pracownikowi bez pytania o jego zgodę zadania niewynikające z umowy. Miejmy przy tym na uwadze, że nie wszystkie informacje o danej firmie, które znajdziemy w sieci, muszą być oczywiście prawdziwe.

Bardzo duże znaczenie dla pracownika ma też to, jak potencjalny szef wypadnie na rozmowie kwalifikacyjnej. Powinniśmy starać się na niej nie tylko zaprezentować siebie z jak najlepszej strony, lecz także dowiedzieć się jak najwięcej o pracodawcy. Nie bójmy się zadawać pytań, również tych trudnych. Jeśli nie aplikujemy na nowo utworzone stanowisko, warto dowiedzieć się przykładowo, dlaczego nasz poprzednik już tu nie pracuje. Pamiętajmy: rozmowa kwalifikacyjna służy zarówno ocenie pracownika przez pracodawcę, jak i na odwrót.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń