Pracodawcy coraz hojniejsi

Poniedziałek, 5 grudnia 2016 (13:29)

​Blisko połowa firm zamierza zwiększać wynagrodzenia - wynika z najnowszego badania "Plany Pracodawców" przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad i TNS Polska. To najwyższy zanotowany w siedmioletniej historii badania wynik - podkreśla Katarzyna Gurszyńska z Randstad.

Zdjęcie

​Blisko połowa firm zamierza zwiększać wynagrodzenia /123RF/PICSEL
​Blisko połowa firm zamierza zwiększać wynagrodzenia
/123RF/PICSEL

Jak wyjaśnia, 44 procent badanych pracodawców deklaruje, że w kolejnym półroczu będzie powiększało wynagrodzenia pracownikom. W stosunku do poprzedniego kwartału jest to wzrost o 19 punktów procentowych, a w stosunku do roku ubiegłego jest to wzrost o 9 punktów procentowych.

Taki wynik badania nie dziwi ekspertów rynku pracy. Jak podkreśla Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, przedsiębiorcy podwyższając wynagrodzenia będą chcieli zatrzymać najlepszych pracowników, konkurując nie tylko z przedsiębiorcami z kraju, ale i z zagranicy, którzy chętnie zatrudniają tych najlepszych. Poza tym przedsiębiorcy będą chcieli wymienić gorszych pracowników na lepszych, co oznacza, że będą musieli lepiej im zapłacić.

Reklama

Katarzyna Gurszyńska z Randstad zaznaczyła, że z badania wynika, iż największe podwyżki wynagrodzeń planowane są w produkcji i w sektorze nowoczesnych usług biznesowych.

Badanie wykazało jednocześnie, że nieco mniej firm przewiduje zwiększenie zatrudnienia. Wzrost zatrudnienia przewiduje 32 procent firm, co oznacza spadek liczby wskazań o 5 punktów procentowych wobec poprzedniego kwartału. Nie zmieniły się jednak oceny odnośnie własnej, w większości dobrej lub bardzo dobrej, sytuacji finansowej firm.

Badanie zrealizowano na przełomie października i listopada tego roku na reprezentatywnej próbie tysiąca firm.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:zarobki
POLECANE zwiń