Optymistyczny jak... Polak szukający pracy

Piątek, 12 sierpnia 2016 (06:00)

Polscy kandydaci w jasnych barwach postrzegają kondycję rynku pracy oraz sytuację ekonomiczną w najbliższej przyszłości - tak wynika z badania Confidence Index za drugi kwartał 2016 r. przeprowadzonego przez PageGroup. 57 proc. ankietowanych żywi przekonanie, że zarówno sytuacja na rynku pracy, jak i ich własna pozycja zawodowa zmieni się na lepsze. Wynik ten stawia Polskę na trzecim miejscu w Europie pod względem poziomu optymizmu, zaraz za Niemcami (63 proc.) i Szwecją (64 proc.).

Zdjęcie

Młodzi Polacy są optymistami szukając pracy /123RF/PICSEL
Młodzi Polacy są optymistami szukając pracy
/123RF/PICSEL

Powodów do optymizmu dostarczają ostatnie dane z rynku pracy - w czerwcu br. stopa bezrobocia wyniosła 8,8 proc. i była najniższa od października 2008 roku (dane GUS). Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika z kolei, że w lipcu bezrobocie spadło o kolejne 0,2 p.p., i osiągnęło poziom najniższy od czerwca 1991 roku.

Badanie Confidence Index PageGroup pokazuje, w jaki sposób kandydaci w różnym wieku i pracujący na różnych stanowiskach postrzegają swoją obecną sytuację zawodową oraz sytuację ekonomiczną w kraju. Respondentom zadano serię pytań na temat rozwoju kariery, poziomu wynagrodzenia, równowagi pomiędzy pracą i życiem osobistym oraz przekonań na temat obecnej i spodziewanej sytuacji na rynku pracy.

Reklama

Ekonomiści boją się imigrantów. Polityka otwartych granic pomoże, czy zaszkodzi gospodarce?

Naukowcy cierpią na rozdwojenie jaźni. Chociaż teoria podpowiada im, że polityka otwartych granic jest dla rozwoju czymś pożądanym, ze świecą szukać wśród nich jej zwolenników. czytaj więcej

Polscy kandydaci są przekonani, że rynek pracy zmieni się na lepsze

Wyniki badania wskazują na pozytywny trend, dostrzegany w całej Europie kontynentalnej, włączając w to Polskę. Ankietowani oceniają rynek pracy i swoją sytuację zawodową optymistycznie, choć wśród osób, które mają ponad 49 lat, optymizm jest nieco mniejszy (49 proc.), z kolei najwyższą wartość indeksu (65 proc.) notuje się wśród kandydatów w wieku poniżej 30 lat. Wskaźnik Confidence Index dla osób w wieku 30-49 lat wynosi 56 proc.

Pragnienie rozwoju

Ponad połowa polskich kandydatów (55 proc.) poszukuje nowej pracy, ponieważ chce wykorzystywać i rozwijać swoje umiejętności. Aż 90 proc. osób, które nie skończyły jeszcze 30 lat, uważa, że ich kompetencje w ciągu najbliższego roku wzrosną. Takiego samego zdania jest 73 proc. osób z grupy wiekowej 30-49 lat.

Work-life balance nie dla Polaków


Większość kandydatów sądzi, że nie uda im się osiągnąć lepszej równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. Tylko 30 proc. ankietowanych w wieku powyżej 49 lat jest zdania, że ich sytuacja w tym aspekcie poprawi się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wśród osób, które nie skończyły jeszcze 30 lat, odsetek ten wynosi 35 proc.. W poprawę sytuacji wierzy najmniej pracowników w wieku 30-49 lat - wynik w tej grupie wyniósł jedynie 27 proc. Ogólnie jednak rezultaty w tym zakresie nie wskazują na optymizm - należy zatem zadać pytanie o przyczyny takiego stanu.

Yannick Coulange, dyrektor zarządzający PageGroup w Polsce, komentuje wyniki badania Confidence Index: - Na polskim rynku pracy panują pozytywne nastroje. Kandydaci są gotowi budować nowe umiejętności i rozwijać już posiadane, poszukując nowej pracy. Dostrzegamy, że mają duże ambicje. Z drugiej strony jednak, w najbliższym czasie nie oczekują poprawy w zakresie work-life balance, co jest interesujące w kontekście mody na tzw. slow life.

Chociaż wyniki badania Confidence Index nieco się różnią w różnych grupach wiekowych, to jeszcze wyraźniej zaznaczona jest różnica pomiędzy krajami, które otwierają listę optymistów, a państwami Europy Południowej. Włochy, Portugalia i Hiszpania należą raczej do grona pesymistów - wartość indeksu w przypadku tych krajów wyniosła odpowiednio 34 proc., 39 proc. i 40 proc.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
Więcej na temat:praca | poszukiwanie pracy | rekrutacja
POLECANE zwiń