Norweskie warsztaty czekają na Polaków

Niedziela, 6 kwietnia 2014 (06:00)

Stawki Polaków zatrudnionych w autoryzowanych serwisach samochodowych w Norwegii zaczynają się od 183 koron na godzinę.

Zdjęcie

Norweskie warsztaty czekają na Polaków /123RF/PICSEL
Norweskie warsztaty czekają na Polaków
/123RF/PICSEL


Do tej pory za pośrednictwem jednej ze szczecińskich agencji (która w tym przypadku współpracuje ściśle z norweską agencją Work Supply AS) wyjechało do Norwegii ponad pół tysiąca polskich mechaników. Najwięcej ofert skierowanych do naszych rodzimych specjalistów pochodzi z autoryzowanych serwisów Mercedesa, Volvo (naprawa aut osobowych), Forda, Peugeota i Hyundaia. Nasi rodacy znajdują też pracę w warsztatach BMW, Audi, Citroena, Nissana, Renault, Suzuki i Toyoty.

Mechaników z Polski poszukują autoryzowane serwisy samochodowe z terenu południowo-zachodniej, zachodniej oraz północnej Norwegii oraz warsztaty zajmujące się ogólną mechaniką pojazdową. Szansę na zatrudnienie mają wykwalifikowani mechanicy, technicy serwisowi oraz blacharze i lakiernicy samochodowi, a także osoby zajmujące się naprawą aut ciężarowych. W przypadku tych ostatnich oferta obejmuje pracę w serwisach Volvo, Mercedesa, Man i Scania.

- Zainteresowanie ofertą jest naprawdę spore. Tylko dzisiaj do godzin południowych wpłynęło do nas osiem nowy aplikacji - mówi Radosław Braszak, specjalista do spraw rekrutacji w firmie LSJ Recruitment. - Oferujemy dobre stawki i długie kontrakty z możliwością ich przedłużenia. Wszyscy kandydaci mają zapewnione zakwaterowanie.

Reklama

Wymagania pracodawców

Norwescy pracodawcy poszukują mechaników z kierunkowym wykształceniem technicznym i z co najmniej 4-letnim doświadczeniem pracy w zawodzie, które należy udokumentować. Wymagana jest też komunikatywna znajomość języka angielskiego lub norweskiego w stopniu umożliwiającym swobodne porozumiewanie się. Szczególny nacisk kładziony jest tu na słownictwo techniczne. Znajomość języków jest też niezbędna przy obsłudze programu do diagnostyki komputerowej.

W czym młody polski mechanik jest gorszy od niemieckiego?

W Europie bardzo istotną rolę odgrywa dualne kształcenie zawodowe. System edukacyjny jest dwutorowy: kładzie nacisk zarówno na szkolenie praktyczne, jak i teoretyczne. Prym pod tym względem wiodą Szwajcaria i Niemcy, gdzie ponad 60 proc. szkół uczestniczy w dualnym systemie kształcenia. W Polsce... czytaj więcej

Największe szansę na zatrudnienie w Norwegii mają osoby posiadające doświadczenie pracy w autoryzowanych serwisach samochodowych. Poszukiwani są też mechanicy ogólni potrafiący naprawiać auta różnych marek. Zapotrzebowanie na takie osoby zgłaszają najczęściej warsztaty z mniejszych miejscowości oraz serwisy zajmujące się szeroką mechaniką pojazdową.

Niezwykle przydatne w zwiększeniu szans na zatrudnienie w Norwegii są referencje od dotychczasowych pracodawców oraz certyfikaty potwierdzające ukończone szkolenia. Kontrakt z pracodawcą obejmuje co najmniej 20-miesięczny okres zatrudnienia z możliwością jego przedłużenia. Po sześciu miesiącach pracy mechanik może sprowadzić do Norwegii rodzinę. Wymaga to jednak znalezienia odpowiedniego zakwaterowania.

183 korony na godzinę

Zarobki oferowane przez autoryzowane serwisy samochodowe w Norwegii zaczynają się od 183 koron na godzinę. Doświadczeni mechanicy i wysokiej klasy specjaliści mogą negocjować stawki indywidualnie. Dzięki temu mają szansę zarobić powyżej 210 koron na godzinę.

Każdy mechanik wyjeżdżający do Norwegii ma zapewnione zakwaterowanie w umeblowanym i w pełni wyposażonym mieszkaniu. Miesięczny koszt takiego lokum waha się w granicach 4800-5600 koron miesięcznie. W kwocie tej ujęte są już wszystkie rachunki i opłaty. W mieszkaniu przeznaczonym dla pracowników mogą zamieszkać maksymalnie dwie osoby. Znajduje się w nim salon, dwie sypialnie oraz łazienka i kuchnia. Wszystkim pracownikom przysługuje tzw. zestaw startowy umożliwiający przygotowanie posiłku zaraz po przyjeździe na miejsce. Mechanicy mają do dyspozycji zestaw sztućców, talerzy i garnków, których nie muszą zabierać z Polski. To samo dotyczy kołdry i poduszek do spania.

Nasi rodacy mieszkają w kwaterach oddalonych od warsztatów przeważnie o 6-7 km. Dzięki sprawnie funkcjonującej komunikacji publicznej nie mają problemów z dojazdem do pracy. Osoby zatrudnione w warsztatach zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach, gdzie autobusy nie kursują zbyt często, muszą się liczyć z koniecznością posiadania własnego auta. Warsztaty samochodowe w Norwegii otwarte są w godzinach: 7.30-15.30 lub 8.00-16.00. Zdarza się, że niektóre z nich czynne są w czwartki do godziny 18.00.

Rekrutacja pracowników

Kandydaci spełniający podstawowe wymagania określone w ofercie zapraszani są na spotkania rekrutacyjne z pracodawcami, podczas których mają okazję zapoznać się warunkami zatrudnienia w Norwegii. Pracodawcy i pracownicy agencji prowadzą z nimi indywidualne rozmowy mające na celu sprawdzenie ich kwalifikacji oraz poziomu znajomości języka.

Oferty pracy dla Ciebie

  • Mechanik Partner Serwis Sp. z o.o. - dolnośląskie, Legnica, Wrocław
  • Mechanik Partner Serwis Sp. z o.o. - pomorskie, Kwidzyn
  • Mechanik Partner Serwis Sp. z o.o. - śląskie, Legnica, Wrocław,...
  • Mechanik Partner Serwis Sp. z o.o. - warmińsko-mazurskie, Legnica,...
  • Mechanik FairWind Sp. z o.o. - lubuskie

Ostanie spotkanie rekrutacyjne odbyło się w Szczecinie na przełomie stycznia i lutego. Kolejne, z udziałem norweskich pracodawców, zaplanowano na 26-27 kwietnia w Krakowie.

Spośród osób zgłaszających się do agencji dominują mechanicy posiadający doświadczenie pracy w serwisach Peugeota, Volkswagena i Forda. Norwescy pracodawcy, którzy goszczą w Polsce 3-4 razy roku wyrażają dobre opinie o kwalifikacjach i umiejętnościach polskich fachowców. Nie ukrywają też zadowolenia z naszej pracy.

Jedyny problem stanowi niedostateczna znajomość języków obcych, która jest największą barierą uniemożliwiają podjęcie zatrudnienia w Norwegii. Aby jakoś temu zaradzić agencja rozpoczyna specjalne kursy językowe dla mechaników zainteresowanych pracą w Skandynawii.

Większość osób przyjętych do pracy wybiera się do Norwegii samolotem. Tylko nieliczni decydują się na wyjazd do krainy fiordów własnym samochodem.

Maciej Sibilak

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:Norwegia | warsztat | Mechanik
POLECANE zwiń