Norwegia, czyli w ciemno do Oslo

Sobota, 25 października 2008 (06:00)

To jedno z najdroższych miast świata. Przyjeżdżając tu w poszukiwaniu zajęcia musisz się liczyć ze sporymi wydatkami. Klucz do sukcesu tkwi w szybkim znalezieniu pracy i zapewnieniu sobie stałego zakwaterowania.

Zdjęcie

/Praca i nauka za granicą
/Praca i nauka za granicą
Wyjeżdżając do Oslo musisz zabrać ze sobą minimum 6000-8000 koron, plus pieniądze na bilet powrotny. To w razie gdyby nie udało ci się znaleźć tam żadnego zajęcia. Przy roztropnym gospodarowaniu finansami kwota ta pozwoli ci przetrwać bez pracy jakieś 3-4 tygodnie.

"Tanie" hostele

Reklama

Najważniejsze zadanie na początek to znalezienie dachu nad głową. Przez pierwsze kilka dni możesz się zatrzymać w hostelu. Doba w pokoju wieloosobowym (Bed(s) in Dorm male) na przedmieściach stolicy kosztuje ok. 230 koron. Im bliżej centrum, tym ceny są coraz wyższe. Noclegi możesz zarezerwować przez internet płacąc kartą kredytową. Wystarczy, że przelejesz na konto 5 proc. zaliczkę. Resztę zapłacisz po przyjeździe. Wynajęcie dwuosobowego pokoju kosztuje 600 koron.

W okresie wiosenno-letnim alternatywą dla hostelu może być kemping. To rozwiązanie opłacalne przy większej grupie ludzi. Miejsce na polu namiotowym dla czterech osób kosztuje ok. 230 koron na dobę. W kwocie tej uwzględniona jest opłata za parking. Możesz także rozbić namiot w dowolnym miejscy - na dziko - ale co najmniej 150 m od zabudowań.

Pokoje do wynajęcia

Zacznij od przejrzenia ogłoszeń (annonser) w lokalnych gazetach. Oferty z pokojami do wynajęcia znajdziesz też w internecie na www.finn.no, www.zett.no, www.hybel.no, www.htl.no, www.obos.no i www.bolignorge.no. Szukaj pod hasłem "bolig til leie".

Zajrzyj też na polskie fora internetowe poświęcone Norwegii. W postach dotyczących zakwaterowania w Oslo trafisz na ogłoszenia rodaków szukających współlokatorów. Najlepiej trafić do mieszkania typu Bofellesskap. To lokal składający się z kilku pomieszczeń, w których wynajmowane są pojedyncze pokoje. Kuchnia i łazienka są wspólne dla wszystkich lokatorów. Taki pokój można już znaleźć w Oslo za 2000-2800 koron miesięcznie.

Alternatywnym - choć nieco droższym rozwiązaniem - jest wynajęcie kawalerki (hybel). W zależności od miejsca i standardu ceny takich mieszkań wahają się w granicach 3000-6000 koron.

Szukamy pracy

Zacznij od kupienia numeru komórki w systemie pre-paid. Będzie ci on niezbędny w szukaniu pracy.

Większość ogłoszeń o wolnych wakatach publikowana jest w internecie. Znajdziesz je na witrynie urzędu pracy www.nav.no, po kliknięciu na link "Finne ledige jobber". Po ograniczeniu poszukiwań do stolicy (ramka "Arbeidssted"), w polu "Kategori" wybierz interesującą cię branżę. Oprócz ofert pracy biura NAV zapewniają też dostęp do internetu, telefonu i fotokopiarek.

Szukając zajęcia koniecznie odwiedź biura prywatnych pośredników. Adresy agencji w Oslo znajdziesz na stronie www.gulesider.no po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła "vikarbyr? Oslo". Osoby szukające zajęcia w charakterze opiekunki, sprzątaczki lub pomocy domowej mogą chodzić od mieszkania do mieszkania zostawiając wizytówki z kontaktem do siebie. To dobry sposób sprawdzony przez polskich budowlańców, specjalizujących się w remontach domów. Nie zapomnij przejrzeć ogłoszeń z pracą publikowanych w lokalnych gazetach.

Drogi transport

Poszukiwanie pracy w Oslo wiąże się z podróżowaniem po mieście, a to do tanich nie należy. Dlatego najlepiej od razu kupić sobie "trawelkę" na transport miejski. Obejmuje ona metro, autobusy i pociągi podmiejskie. Za 24-godzinny Oslo Pass zapłacisz 220 koron. Tańszym rozwiązaniem jest zakup biletu 3-dniowego za 410 koron.

O wysokich cenach przejazdów w Norwegii przekonasz się zaraz po przylocie na miejsce. Autokar z lotniska Oslo Torp do centrum miasta kosztuje 150 koron. Podobną cenę za przejazd oferują polscy kierowcy busów. Do Oslo dojedziesz również pociągiem. Za podróż ze stacji Sandefjord Lufthavn Torp zapłacisz 200 koron.

Maciej Sibilak

PEŁEN WYKAZ AGENCJI

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:mieszkanie | ciemno | Norwegia | Oslo
POLECANE zwiń