Najlepiej i najgorzej opłacane branże w 2013 roku

Niedziela, 16 lutego 2014 (05:00)

W ubiegłym roku najlepiej płacono w IT i telekomunikacji. Mediana miesięcznych wynagrodzeń wyniosła tam odpowiednio 6000 i 5600 zł brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. Najgorzej płatne okazały się branże: kultura i sztuka, służba zdrowia, usługi dla ludności oraz nauka i szkolnictwo

Zdjęcie

W ubiegłym roku najlepiej płacono w IT i telekomunikacji /123RF/PICSEL
W ubiegłym roku najlepiej płacono w IT i telekomunikacji
/123RF/PICSEL

Nie jest zaskoczeniem to, że w 2013 roku najwyżej opłacaną branżą były technologie informatyczne. Mediana wynagrodzenia całkowitego w  tym sektorze wyniosła 6000 zł brutto. Połowa pracujących w IT zarabiała pomiędzy 4000 a 9166 zł miesięcznie.

Na drugim miejscu znalazła się telekomunikacja, gdzie przeciętne miesięczne zarobki wyniosły 5600 zł.

Reklama

Na podium znalazła się również bankowość. Osoby pracujące w tej branży zarabiały przeciętnie 5300 zł.

Po drugiej stronie rankingu znalazły się osoby pracujące w kulturze i sztuce. Zarabiały one przeciętnie 3000 zł brutto miesięcznie.

Niewiele więcej otrzymywali pracownicy służby zdrowia (3170 zł) oraz ci, którzy zajmowali się usługami dla ludności (3200 zł).

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Zróżnicowanie regionalne


Na rysunku 1. przedstawione zostały najlepiej i najgorzej opłacane branże w poszczególnych województwach. W 7 z 16 województw najlepiej opłacani byli pracownicy sektora informatycznego. W zależności od regionu mediana ich wynagrodzeń całkowitych wynosiła od 4230 zł w województwie lubelskim, do 6506 zł w pomorskim. Wśród branż, w których przeciętne wynagrodzenie było najniższe, zaobserwowano zdecydowanie większe zróżnicowanie regionalne.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Wynagrodzenia na poszczególnych szczeblach zatrudnienia


Pracownicy szeregowi, specjaliści oraz kierownicy najwyższe wynagrodzenia otrzymywali w branży IT. Na stanowiskach wykonawczych mediana całkowitych płac brutto wyniosła w 2013 roku 3500 zł. Specjaliści zarabiali przeciętnie 6000 zł, a kierownicy 9000 zł. Na najwyższym szczeblu - dyrektorskim - najwyższe zarobki otrzymywali pracownicy telekomunikacji. Mediana płac dla tej grupy wyniosła 18 500 zł brutto.

Najniższe wynagrodzenia pracowników szeregowych odnotowano w handlu (2150 zł brutto miesięcznie). Na pozostałych szczeblach najniższe przeciętne zarobki otrzymywali zatrudnieni w branży kultura i sztuka. Mediany wynagrodzeń całkowitych zostały przestawione w tabeli 2.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Branża i wielkość przedsiębiorstwa

W przypadku trzech najlepiej i trzech najgorzej opłacanych branż zaobserwowano w 2013 roku różnice w przeciętnych wynagrodzeniach w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Szczegółowe dane przedstawiono w tabeli 3. Warto jednak podkreślić, że w najgorzej płatnych branżach zarobki były na podobnym poziomie - niezależnie od wielkości firmy. Natomiast w branżach takich jak IT czy telekomunikacja różnice w wynagrodzeniach osób pracujących w mikro i wielkich przedsiębiorstwach znacznie od siebie odbiegały.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl


Zróżnicowanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w wybranych branżach

W 2013 roku najwyższe zarobki otrzymały kobiety pracujące w branży IT. Mediana ich płac wyniosła 5300 zł. W przypadku mężczyzn na pierwszym miejscu znalazły się ex quo bankowość oraz ubezpieczenia. Panowie pracujący w tych obszarach otrzymywali przeciętnie 6500 zł.

Branża w której mężczyźni zarabiali najmniej to kultura i sztuka. Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto wyniosła tam 2950 zł. Najniższe pensje kobiet odnotowano natomiast w służbie zdrowia. Wyniosły one przeciętnie 2919 zł miesięcznie brutto.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi

Adam Wrona

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:zarobki
POLECANE zwiń