Kto traci najwięcej, podejmując pracę

Sobota, 17 marca (05:54)

Dodatkowy dochód, uzyskany z pójścia do pracy przez drugiego rodzica, był w Polsce procentowo najniższy wśród państw Unii Europejskiej. Dotyczyło to 2016 r., a wprowadzenie programu 500 plus jeszcze ten problem pogłębiło, zwłaszcza gdy chodzi o rodziny z jednym dzieckiem.

Zdjęcie

Kto traci najwięcej, podejmując pracę (zdj. ilustracyjne) /123RF/PICSEL
Kto traci najwięcej, podejmując pracę (zdj. ilustracyjne)
/123RF/PICSEL

W przypadku takiej rodziny ważne jest kryterium dochodowe, którego przekroczenie oznacza utratę praw do 500 plus. Liczba rodzin uprawnionych do świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko to 1,56 mln. Zdecydowana większość z nich to gospodarstwa domowe z jednym dzieckiem - 726 tys., oraz z dwójką dzieci - 611 tys.

Rezygnacja z kryterium dochodowego na pierwsze dziecko lub jego znaczne podniesienie oznacza dla budżetu państwa, a więc wszystkich podatników, wzrost kosztów programu prawdopodobnie o kilkanaście miliardów złotych rocznie. Pułapka wynikająca z rządowego programu polega na tym, że utrzymanie rządowego programu w takim kształcie oznacza nasilenie się zjawiska bierności zawodowej, a jesteśmy krajem o bardzo niskim bezrobociu i jednocześnie bardzo niskiej stopie aktywności zawodowej.

Reklama

Ponad 30 proc. dorosłych Polaków w rodzinach, gdzie pobierane jest świadczenie 500 plus na pierwsze i jedyne dziecko, nie ma pracy, ani jej nie szuka, co pokazały dane GUS.

- Jeżeli rodzina uwzględni koszty przedszkola, dojazdu do pracy i utratę prawa do 500 plus, to dla wielu podjęcie pracy staje się nieopłacalne - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - I to jest bardzo poważny problem dla prowadzonej polityki społecznej, zwłaszcza uwzględniając sytuację na rynku pracy, gdy firmy mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników, co stało się zagrożeniem dla przyszłości polskiej gospodarki.

Kto traci najwięcej podejmując pracę /MarketNews24

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:500 zł na dziecko
POLECANE zwiń