Główny Inspektor Pracy otworzył infolinię dla obywateli Ukrainy

Wtorek, 6 marca (13:51)

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek otworzył infolinię dla obywateli Ukrainy, którzy pracują w Polsce. Według ministra Łyszczka, w Polsce zatrudnionych jest ponad 2 i pół miliona obcokrajowców, z czego 800 tysięcy pracuje nielegalnie.

- Chodzi więc o to, by wszyscy pracowali w Polsce legalnie i odprowadzali składki na rzecz Skarbu Państwa - zaznaczył minister. Porady udzielane są pod numerem telefonu 22 111 35 29 w godzinach od 16 do 20. Tam cudzoziemcy mogą dowiadywać się o obowiązujących w Polsce przepisach dotyczących zatrudniania, a także jak napisać skargę w przypadku, gdy pracodawca łamie przepisy.
Infolinia jest obsługiwana przez osoby znające biegle ukraiński.Także na stronach inspekcji pracy jest umieszczony tekst w języku ukraińskim objaśniający, w jaki sposób można korzystać z infolinii.
Łyszczek zwraca uwagę, że odnotowywane są przypadki wykorzystywania przez pracodawców naszych wschodnich sąsiadów polegające na przykład na płaceniu mniej niż deklarowano, czy nie zapewnianiu odpowiednich warunków pracy.

Potrzeba 500 tysięcy cudzoziemców rocznie na polskim rynku pracy /eNewsroom

Reklama


Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:Ukraińcy w Polsce | praca
POLECANE zwiń