Firma Keiper będzie produkować fotele dla BMW

Wtorek, 7 maja 2013 (18:39)

Firma Keiper w fabryce w Skarbimierzu na Opolszczyźnie będzie wytwarzać metalowe szkielety foteli samochodowych dla koncernu BMW. Produkcja ma ruszyć wiosną przyszłego roku.

Zdjęcie

Firma Keiper już wkrótce rozpocznie przygotowania do realizacji kontraktu dla BMW /AFP
Firma Keiper już wkrótce rozpocznie przygotowania do realizacji kontraktu dla BMW
/AFP

Keiper Polska sp. z o.o. jest częścią amerykańskiego koncernu Johnson Controls. W fabryce w Skarbimierzu wytwarza metalowe szkielety foteli samochodowych m.in. do Opla astry, Mercedesa klasy C i dla samochodów Volvo. Już wkrótce rozpocznie przygotowania do realizacji kontraktu dla BMW.

- Na przełomie lipca i sierpnia mają do nas przyjechać pierwsze maszyny. Jesienią będzie mogła ruszyć próbna produkcja. Musimy także przeszkolić naszych pracowników. Natomiast realizacja zamówienia pełną parą wystartuje wiosną przyszłego roku - powiedział PAP Bogusław Dawiec z Keiper Polska.  

Będą to metalowe szkielety foteli (tylne oparcia i siedziska) do nowych modeli BMW, określanych roboczo jako F45 i F46. Ich produkcja ma ruszyć w przyszłym roku. Oprócz BMW będą tu wytwarzane także fotele do mini country.

Produkcja w całości będzie eksportowana do Niemiec. Keiper rozpoczyna również produkcję foteli do ciężarówek Scania i Renault. - Będziemy je montować w całości; będą od nas wyjeżdżać gotowe wyroby. Z taśmy produkcyjnej ma zjeżdżać 800 foteli dziennie - powiedział PAP szef logistyki i zakupów w spółce Keiper Polska Michał Wyrwał.

Keiper zatrudnia obecnie 408 pracowników. - Jednak w związku z realizacją nowych zamówień będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie nawet do 700 osób na wiosnę przyszłego roku - pod warunkiem, że nie będzie spadku liczby zamówień, tak jak to miało miejsce w tamtym roku - powiedział Dawiec.

- Do obsługi samego kontraktu z BMW będziemy potrzebować 200 osób. Jednak nie wszyscy będą na nowo zatrudnieni. Część z tych osób to będą pracownicy, którzy do tej pory zajmowali się produkcją na potrzeby mercedesa, która właśnie dobiega końca - dodał.

Przedstawiciele firmy Keiper nie chcieli zdradzić wielkości kontraktów.

Spółka Keiper Polska jest obecna w Skarbimierzu od 2008 r. O wyborze tej lokalizacji zadecydowała bliskość autostrady A4, niewielka odległość do Gliwic, gdzie mieści się fabryka Opla, a także możliwość zainwestowania w specjalnej strefie ekonomicznej. Firma ma swoje fabryki również w Świebodzinie i Siemianowicach. Na terenie Europy posiada jeszcze zakłady w Niemczech, Hiszpanii, na Węgrzech, w Turcji i Rumunii. By obniżać koszty produkcji, koncern zamierza w przyszłości koncentrować swoją działalność na terenach Europy Wschodniej. 

- - - - -

Firma Alsecco zainwestuje 16 mln zł w NysieSpółka Alsecco otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy nyskiej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Firma zamierza zainwestować 16 mln zł, rozwinąć swoją działalność i zatrudnić nawet 100 osób.

Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Alsecco sp. z o.o. zajmuje się produkcją stolarki dla budownictwa. Na terenie nyskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest obecny już od 2010 r. Wówczas na budowę swojej fabryki wydał 7 mln zł.

Teraz nyska firma postanowiła rozszerzyć swoją działalność. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała właśnie zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej firmie Alsecco. Spółka zamierza ponieść nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 16 mln zł. Inwestycja ma być sfinalizowana do końca 2017 r.

- Liczymy na to, że firma zatrudni nawet 100 nowych pracowników - powiedziała burmistrz Nysy Jolanta Barska. - Spółka jest już obecna na terenie strefy ekonomicznej, a teraz zamierza wybudować nową halę produkcyjną i rozszerzyć swoją działalność - dodała.

Fabryka Alsecco powstała w 1997 r. Dotychczasowa inwestycja w strefie, wraz z zakupem gruntu, jest warta ponad 7 mln zł. Przy produkcji okien pracuje prawie 200 osób. Alsecco swoje wyroby eksportuje do Niemiec, Czech, Słowacji, Słowenii, Grecji i  Włoch.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:produkcja | motoryzacja | Opole | BMW
POLECANE zwiń