Eurostat: Zatrważająco wielu młodych Europejczyków bez pracy

Środa, 12 sierpnia 2015 (08:07)

Prawie 5 mln młodych mieszkańców UE jest bez pracy. Unijne programy aktywizacji zawodowej mogą odwrócić ten trend. Przykład: Portugalia i Niemcy.

Zdjęcie

Prawie 5 mln młodych mieszkańców UE jest bez pracy /Deutsche Welle
Prawie 5 mln młodych mieszkańców UE jest bez pracy
/Deutsche Welle

Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat bez pracy jest około 4,7 mln młodych mieszkańców Unii Europejskiej. Szczególnie dramatyczna sytuacja na rynku pracy dla młodego pokolenia panuje w takich krajach, jak Hiszpania, Włochy czy Grecja.

Oferty pracy dla Ciebie

  • Prawnik B-Consulting Bartłomiej Gębarowski - małopolskie
  • Prawnik B-Consulting Bartłomiej Gębarowski - mazowieckie
  • Prawnik B-Consulting Bartłomiej Gębarowski - opolskie
  • Prawnik B-Consulting Bartłomiej Gębarowski - podkarpackie
  • Prawnik B-Consulting Bartłomiej Gębarowski - podlaskie

Połowa Hiszpanów poniżej 25. roku życia nie pracuje. Na początku 2013 r. konserwatywny rząd w Madrycie zainwestował miliardy euro w program, który miał poprawić sytuację na hiszpańskim rynku pracy. Projekt realizowany będzie do końca 2016 r. 100 przedsięwzięć mających na celu aktywizację zawodową młodych Hiszpanów pochłonie 3,5 mld euro. Prawie jedna trzecia tych środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Reklama

Unijna stopa bezrobocia w grupie wiekowej od 15 do 24 lat wynosi 22,2 proc.; najwyższa była w 2014 r. we Włoszech - 22,1 proc. młodych Włochów nie pracowało i nie uczyło się zawodu. Wysoką stopę bezrobocia zanotowano też w Bułgarii (20,2 proc.), Chorwacji (19,3 proc.) i Grecji (19,1 proc.).

6,4 proc. młodych Niemców nie robi nic

Niemcy plasują się na szczycie listy państw UE o najniższym poziomie bezrobocia wśród młodzieży. Liczba młodych ludzi bez pracy w Niemczech znacznie spadła w ciągu ostatnich dziesięciu lat. W 2014 r. bez pracy było około 330 tysięcy mieszkańców Niemiec w wieku od 15 do 24 lat. Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny stopa bezrobocia wśród najmłodszej grupy wiekowej wyniosła 7,7 proc. W liczbie 330 tysięcy niemal 30 proc. to osoby kontynuujące naukę lub dokształcające się zawodowo. Jednak zdecydowana większość osób w tej grupie - 230 tys. - nie jest zainteresowania podnoszeniem swoich kwalifikacji.

Do grupy najmłodszych bezrobotnych zalicza się także te osoby, które szukają pracy w niepełnym wymiarze godzin, na przykład studentów. Odsetek młodzieży, która nie szuka pracy i nie jest zainteresowana żadną formą dokształcania spadł na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat z 10,9 do 6,4 proc. Tym samym Niemcy zajmują wśród krajów UE czwarte miejsce, tuż za Holandią, Danią i Luksemburgiem.

Pomoc UE - gdzie działa, gdzie nie?

W zachodniej Europie sytuacja na rynku pracy wygląda dla młodych Europejczyków dość dramatycznie: w Portugalii, pomimo ożywienia gospodarczego, bez pracy był jeden na trzech młodych Portugalczyków. Na początku 2014 r. rozpoczęto tam wdrażanie unijnego programu aktywizacji zawodowej "Gwarancje dla młodzieży". Portugalski rynek pracy otrzyma dzięki temu do końca 2015 r. zastrzyk finansowy w wysokości 1,3 mld euro. Oczekuje się, że do tego czasu 378 tysięcy młodych Portugalczyków znajdzie miejsce pracy lub miejsce nauki zawodu. Stopa bezrobocia wśród młodych od chwili rozpoczęcia wdrażania projektu spadła z ponad 35 na 29,8 proc.

Rząd włoski nie realizował swoich własnych programów zwalczania bezrobocia wśród młodzieży, które w ostatnim czasie osiągnęło poziom 44,2 proc., natomiast partycypował w programie UE "Gwarancje dla młodzieży". Ogółem ze środków unijnych Włosi otrzymali na aktywizację zawodową najmłodszej wiekowo grupy osób w wieku produkcyjnym 1,4 mld euro, lecz spożytkowali te środki nie osiągając większych sukcesów.

We Francji bez pracy jest prawie 25 proc. młodych osób w wieku produkcyjnym. Dla ponad 560 tys. bezrobotnych w wieku poniżej 25 lat rząd wdrożył specjalne programy adresowane do osób, które straciły miejsce pracy. Tej grupie osób bezrobotnych ma być przedstawiona w ciągu czterech miesięcy oferta szkoleniowa lub stażowa.

Ateny nie organizują prawie w ogóle specjalnych programów aktywizacji zawodowej dla młodych Greków - niemal co druga osoba w wieku poniżej 25 lat jest tam bez pracy.

W maju br. Bruksela podjęła decyzję przekazania Grecji na ten cel w 2015 r. miliarda euro natychmiastowej pomocy.

dpa, destatis / Agnieszka Rycicka, Redakcja Polska Deutsche Welle

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń