Emigracja zarobkowa: 46 procent młodych Polaków rozważa wyjazd

Czwartek, 16 lipca 2015 (17:59)

​Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami, 46 procent młodych Polaków rozważa emigrację po zakończeniu studiów.

Zdjęcie

Młodych ludzi do wyjazdów skłaniają wyższe zarobki i chęć zdobywania nowych doświadczeń /© Panthermedia
Młodych ludzi do wyjazdów skłaniają wyższe zarobki i chęć zdobywania nowych doświadczeń
/© Panthermedia

Praca na emigracji wielu młodym osobom kojarzy się z lepszymi perspektywami zawodowymi i szansą na rozwój - tłumaczył w Polskim Radiu 24 prezes Stowarzyszenia Piotr Palikowski. Dodał, że już teraz polscy pracodawcy uskarżają się na brak fachowców.

Młodych ludzi do wyjazdów skłaniają wyższe zarobki i chęć zdobywania nowych doświadczeń - mówi IAR prezes zarządu Grupy Pracuj SA, Przemysław Gacek. Dodaje, że młodzi ludzie są mniej cierpliwi niż osoby ponad 40-letnie, które budowały gospodarkę wolnorynkową w Polsce.

Zarobki w rozwiniętych krajach zachodu są rzeczywiście dużo większe. Absolwenci szkół, wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii czy Niemiec, zdobywają doświadczenie i przy tamtejszym poziomie zarobków od samego początku prawdopodobnie mają perspektywę godziwego życia. To chyba właśnie skłania młodych ludzi do wyjazdów - podkreśla Przemysław Gacek.

Według Gacka, to dobrze, że ludzie wyjeżdżają i zdobywają doświadczenia, jakich w Polsce by nie zdobyli. Rozmówca IAR wyraził nadzieję, że będą jednak wracać do kraju.

Reklama

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń